BEOGRAD, Toplotna energija bi sljedeće grijne sezone mogla da počne da se naplaćuje po utrošku, izjavio je pomoćnik ministra za infrastrukturu i energetiku Srbije Miloš Banjac.
Nacrtom zakona o racionalnoj upotrebi energije predviđeno je da 18 mjeseci od stupanja na snagu tog zakona toplane počnu da primjenjuju novi tarifni sistem, kazao je Banjac u diskusiji na Beogradskim sajmu. On očekuje da će se prijedlog zakona naći naredne sedmice na sjednici Vlade Srbije.
Prijedlog zakona o racionalnoj upotrebi energije je u drugom krugu usaglašavanja sa ostalim ministarstvima, do sad su uglavnom usvojene primjedbe na zakon, a sad se čeka na mišljenje Ministarstva za finansije, kazao je Banjac.
Direktor Uprave za energetiku grada Beograda Marko Stojanović sumnja da su rokovi predviđeni budućim zakonom realni i ocijenio je da treba zauzeti pragmatičan pristup u pripremi prelaska na novi sistem naplate s obzirom na finansijske i druge aspekte problema, poput izrade projekata.
U Beogradu se oko milion stanovnika grije na daljinsko grijanje, pri čemu je 70 odsto objekata koji se griju izgrađeno šezdesetih i sedamdesetih i ne ispunjavaju standarde izolacije, kazao je Stojanović. On je ocijenio da će mjere za uštedu energije imati smisla tek kada se riješi pitanje izolacije stambenih zgrada.
Zamjenik direktora Agencije za energetsku efikasnost Bojan Kovačić naveo je da je EU izdvojila 11 milijardi evra za podršku zemljama jugoistočne Evrope i SSSR-a u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. On je upozorio da u Uniji ima zahtjeva da se tržište EU zatvori za takozvane energetske rasipnike.
Član Upravnog odbora Poslovnog udruženja Toplane Srbije Janko Čobrda rekao je da se toplane u potpunosti oslanjaju na uvozne energente, gas i mazivo i ocijenio da će i one imati ogromne koristi od uvođenja naplate prema potrošnji jer će se time smanjiti troškovi poslovanja, omogućiti bolji rezultati poslovanja i stvoriti uslovi za priključenje novih korisnika. Beta