BANJALUKA, Dok je nafta na berzi u Njujorku pojeftinila na najniži nivo u posljednjih 12 mjeseci, cijene goriva na benzinskim pumpama u Srpskoj ostale su iste ili su smanjene za svega jedan fening.
Vlasnici benzinskih pumpi u RS ne planiraju da snize cijene naftnih derivata, iako je cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u novembru na Njujorškoj robnoj berzi pala za 1,47 dolara, na 77,73 dolara za barel, što je najniži nivo još od septembra 2010. godine.
Evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila je za 1,38 dolara, na 101,38 dolara za barel.
Međutim, na benzinskim pumpama u RS juče su nam potvrdili da, uprkos drastičnom padu cijena nafte na svjetskom tržištu, za sada neće doći do pojeftinjenja goriva na našim prostorima.
– Cijene naftnih derivata su ostale iste, a nismo imali najave da bi tokom idućih dana moglo doći do pojeftinjenja – istakli su na benzinskoj pumpi “Petrol” u Bijeljini.
Isto su potvrdili i na bijeljinskoj pumpi “Despotović”, te na pumpi “Kastanelo” u Gradišci.
U upravi “Krajinapetrola” kažu da su, u skladu sa smanjenjem cijena goriva u nabavci, spustili cijene naftnih derivata i to za jedan, odnosno dva feninga.
– Evrodizel na našim pumpama sada košta 2,32 marke, a koštao je 2,33 KM, dok je benzin super 98 sada 2,30 KM, a bio je 2,32 marke – kazali su na “Krajinapetrolovoj” pumpi.
I u Hrvatskoj su od juče niže cijene goriva na benzinskim pumpama, a zašto u Srpskoj nije došlo do pojeftinjenja, juče nismo mogli da dobijemo odgovor, jer u Udruženju vlasnika benzinskih pumpi u RS nisu odgovarali na naše pozive.
Predsjednik Udruženja potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da ovakva politika poslovanja vlasnika domaćih benzinskih pumpi ide na štetu potrošača, koji nepravedno plaćaju njihovo bogaćenje i neefikasan rad.
Bošković
Dragutin Bošković je istakao da bi cijena naftnih derivata na našim prostorima morala da prati cijenu sirove nafte, međutim, to kod nas nije slučaj.
– Vlasnici benzinskih pumpi u RS rade šta hoće, a nadležne institucije nemaju uticaja na formiranje cijena naftnih derivata. Kada nafta poskupi, cijene goriva odmah rastu na domaćim pumpama, ali kada dođe do smanjenja na svjetskom tržištu, oni obično ne spuštaju cijene – istakao je Bošković. Glas Srpske