ZAGREB, Bivši portparol Zagrebačke berze Željko Kardum napisao je zabrinjavajući tekst o onome šta čeka građane. Upozorava na ogromne razlike između onoga što obećavaju i prognoziraju političari, te onoga što vide i prognoziraju ekonomisti.
Ovaj PR-ovac i pravnik sa iskustvom na tržištu kapitala zbog crnih projekcija savjetuje građanima da se osiguraju, bez obzira što im političari obećavaju bolju budućnost, čak i ako ni sami u to ne vjeruju.
“Ne propuštajte nijednu priliku za novi prihod, posao, fuš, zaradu. Ma koliko vam se malim činili. Reducirajte nepotrebne troškove. Ma koliko mali bili. Ne ulazite u nepotrebne kredite. Trgovci rasprodaju sve zalihe, pa makar i bez zarade. Znaju da ih uskoro neće imati kome prodati”, navodi on, dodajući da “treba pokupiti apsolutno svaku lipu koja se nađe na putu i spremiti je duboko u džep”.
“Vaš cilj je izgubiti manje novca od drugih. Onaj ko izgubi najmanje pobjeđuje”, navodi Kardum. Ako privreda bude slijedila svjetske trendove, akcije i cijene nekretnina trebale bi padati, a “u velikim krizama jedino keš ostaje kralj” i on se drži puno bolje od akcija.
Naime, političari obećavaju privredni rast, razvoj, zapošljavanje, novac EU, zaštitu socijalnih prava, fabrike, puteve, mostove i hidrocentrale…
“Oni se bore za vlast. Za svoj posao u sljedeće četiri godine. Morate to razumjeti. Pa i vi biste na razgovoru za posao tvrdili da ste vrijedni, pametni i radišni. Najbolji”, navodi u svojoj kolumni objavljenoj u Globusu.
Realnost bi mogla biti kudikamo drugačija od onog što obećavaju zato što je šest glavnih ekonomista najvećih hrvatskih banaka prepolovilo procjene rasta do kraja godine.
Podsjeća na njihova upozorenja da raste premija rizika koju investitori traže za kunske obveznice te da taj prinos ne odgovara trenutnom kreditnom rejtingu.
“To znači da nam sve manje vjeruju, da je kreditni rejting države ugrožen i da je ovakav fiskalni deficit neodrživ. Budžetski manjak trebaće smanjivati u najgorem trenutku, baš kad novoizabrani političari misle podsticati privredu”, piše Kardum.
Najoptimističniji glavni ekonomista vjeruje da bi Hrvatska stanje u budžetu mogla urediti i kvalifikovati za uvođenje evra 2018. godine, a dva pesimistična misle da će se to dogoditi tek 2023.. U UniCreditu procjenjuje da će 2012. BDP rasti samo jedan odsto, što je nedovoljno za ozbiljnije otvaranje novih radnih mjesta i smanjenje nezaposlenosti, nastavlja.
“U sljedećoj godini treba refinansirati 21 milijardu kuna spoljnog duga. To gotovo sigurno znači izdavanje novih državnih obveznica. Vjerovatno po nepovoljnijim uslovima nego do sada. E sad, ili glavni ekonomisti banaka nisu čuli za privredne programe stranaka, ili političari znaju bolje od njih šestorice. Ili ne znaju? Što biste vi rekli?”, pita on, prenose agencije.
Ako političari izgube vlast, nastavlja, oni neće izgubiti posao, nego će biti opozicija.
“A koja je vaša izlazna strategija?”, pita Kardum.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa druže da ti odgovorim – srećom živim u R.Srpskoj pa se ne opterećujem tim sitnicama – kod nas je progres uveliko uzeo maha, poslije nedavnog izlaska iz recesije. Žao mi je, ali vi hrvati možete samo da nam zavidite :-7
trebamo im dati naseg predsjednika da popravi situaciju.
zasto bivsi portparol banjalucke berze ne da slicnu izjavu?
Zato sto je sada na drzavnim jaslima u PREF-u, pa nema razloga da razmislja u tom pravcu, njemu nije kriza.
Ako ćemo suditi po iskustvima, keš tada postaje običan papir, osim ako se ne radi o devizama. Savjet bi zato trebao biti: zaradite što više i onda to pretvorite u devize ili barem u nešto čemu je vrijednost trajnija…i onda se uzdajte u višu silu, valjda.
Nego, u Hrvatskoj što su bliži EU situacija im je nekako sve gora. Zar ne bi trebalo biti obrnuto?