BEOGRAD, Dinar će do kraja godine, kako ocjenjuju ekonomisti, ostati stabilan i u odnosu na početak godine ne bi trebalo da bude drastičnijih pomijeranja. U decembru, evro bi mogao da dostigne maksimalan nivo od 105 dinara, što je za gotovo 1,5 dinara manje nego što je vrijedio na početku ove godine. U posljednja dva mjeseca, devizni kurs se kreće u granicama od 101,50 do 102,50 dinara, a međubankarsko devizno tržište je stabilno i nema velikih potraživanja za devizama koja bi oborila dinar ili u krajnjoj nuždi natjerala NBS da interveniše.
U ovoj godini, centralna banka je samo dva puta prodavala evre, da obuzda pretjerana dnevna kolebanja kursa i to u januaru kada je intervenisala sa pet miliona i u avgustu sa deset miliona evra. Za građane i preduzeća koji su u dugovima ovo je dobar period, jer im rate za kredite vrlo malo osciliraju.
– Ne treba narednih mjeseci očekivati bilo kakva drastična pomjeranja kursa, jer je došlo do relaksacije deviznog tržišta, od priliva deviza od prodaje „Maksija“, kao i od emitovanja državnih hartija u evrima – kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – Država će i dalje prodavati evrobondove u dolarima u inostranstvu, tako da će se kurs održavati u sadašnjim granicama. Takođe, trebalo bi imati na umu da postoji prećutni dogovor monetarne i fiskalne vlasti da u predizbornoj godini, održi stabilan kurs, kako ne bi bilo revolta velikih kompanija, koje su u dugovima, kao i građana koji otplaćuju stambene kredite.
Sadašnji nivo deviznog kursa, kako upozorava Đukić, nije realan, s obzirom na sve ostale ekonomske parametre. I Međunarodni monetarni fond je kada nam je odobrio novi kredit iz predostrožnosti naglasio je da NBS mora da snižava referentnu kamatnu stopu, a to za sobom povlači slabljenje domaće valute. Upravo je u četvrtak smanjena referentna kamata za pola procenta na 10,75 odsto.
– Svako obaranje kamatne stope centralne banke za sobom povlači nestabilnost dinara, ali guverner ima pravo i mogućnost da ukoliko za to bude potrebe interveniše iz deviznih rezervi – ističe Đukić. – Tako da u svakom slučaju, do kraja godine, kurs neće biti problem za privredu i građane Srbije.
Franak pod pritiskom
– Slabljenje evra u evrozoni će se nastaviti, a investitori će bježati sve više ili u zlato ili u švajcarski franak – smatra Đorđe Đukić. – Tako da će švajcarska centralna banka teško održati sadašnji nivo fiksnog kursa. U uslovima krize, franak je uvijek bio zamjena za zlato. S druge strane, ukoliko bi ova valuta počala da jača, to bi loše uticalo na izvoz ove zemlje i samu privredu. Što se tiče uticaja na nas, direktno ga ne bi bilo, ali bi se u vrlo teškoj situaciji našli građani koji otplaćuju kredite vezane za ovu valutu. Novosti