BEOGRAD, MK grupa sada ima problem da uposli novac. Za razliku od drugih malo smo pošteđeni udara krize jer nismo mnogo kupovali u vreme buma, kaže Miodrag Kostić.
.
Kostić, vlasnik MK grupe, kaže da su “dobili i povoljan kredit od EBRD-a od 80 miliona evra”.
“Sa druge strane i tržište nam ide naruku jer je mnogo firmi koje su u finansijskim problemima”, navodi on odgovarajući na pitanje kako će finansirati najavljena preuzimanja kompanija u Srbiji i regionu, a koja prema aktuelnim cijenama vrijede oko 120 miliona evra.
.
Najnovija vest je da Kostić trenutno pregovara sa vlasnikom Karneksa, firmom koja na Beogradskoj berzi vrijedi oko 26 miliona evra. Prema saznanjima Blica pregovori traju nekoliko mjeseci, a londonski Ašmor koja rukovodi ovom industrijom mesa, je više nego voljan da izađe iz investicije u Vrbasu.
.
Vlasništvo Miodraga Kostića
– U Srbiji obrađuje 20.000, a u Ukrajini 30.000 hektara zemlje,
– Šećerane u Baču, Vrbasu, Pećincima i Kovačici
– MK Commerc se bavi trgovinom poljoprivrednim proizvoda, semenskom robom i šećerom
– Na Kopaoniku je vlasnik dva hotela Grand i Femili, apartmana Sunčani vrhovi i restorana nacionalne kuhinje
– Vlasnik firme Maradik Holidej Resort koja poseduje jezero Šelevrenac na Fruškoj Gori veličine 65 hektara
– Brokerska kuća MV Investment
– 46 odsto kapitala u MK Fintel Wind, firmi za proizvodnju “zelene“ električne energije
.
Sezonu investiranja Kostić je otvorio nedavnim puštanjem u rad silosa u Ukrajini vrijednog 20 miliona evra i kupovinom Brodogradilišta Apatin za oko 1,5 milion evra.
.
Ova vojvođanska firma je prethodno bila u stečaju, a njena ukupna dugovanja su dostigla 12 miliona evra. Upućeni navode da je najveća vrijednost brodogradilišta zemljište od 9,5 hektara. Prednost je i to što su brodovi iz Mađarske i Hrvatske godinama remontovani u Apatinu.
.
Kostić paralelno radi i na kupovini grčke kompanije Helenik šugar koja ima dvije šećerane u Srbiji i pet u Grčkoj. Tender je u toku, a od prvobitno desetak konkurenata, u igri su ostale MK grupa i bugarski Liteks koji se bavi trgovinom.
.
Grčke šećerane na Atinskoj berzi vrijede oko 35 miliona evra, ali poznavaoci tvrde da bi cijena u prodaji trebalo da bude manja. “Od sedam šećerana najbolja je Crvenka. Šećerana u Žablju je na ivici likvidnosti, a od pet fabrika u Grčkoj, samo jedna radi. Grčka kompanija je prošle godine imala gubitak od 18 miliona evra, a i ove godine očekuju minus od 16 miliona”, dodaje taj izvor.
.
Ako MK grupa kupi ovu kompaniju, tada bi Kostić držao blizu 80 odsto tržišta šećera u Srbiji. Da li će to i biti moguće, odlučiće u narednih mjesec dana, Komisija za zaštitu konkurencije.
.
Kostić je zainteresovan i za kompanije u BiH, Sloveniji i Hrvatskoj, potvrdili su nam u MKG. Među njima je i Žito iz Slovenije gdje su dali ponudu za preuzimanje 50,5 odsto kapitala. Ovo je najveći proizvođač pekarskih proizvoda u Sloveniji, a vrijednost firme na berzi je oko 18 miliona evra.
.
Poznavaoci tvrde da je sad pravi trenutak za kupovinu preduzeća jer su mnoge firme u gubicima. Marko Mićanović iz konsultantske kuće Altis kaže da su Kostiću šećer i žito donijeli dobru zaradu. Tvrdi da njegove akvizicije govore i da ima podršku banaka jer bi sva preuzimanja bila teško moguća bez podrške finansijskih insitutcija.
.
Antimonompolska komisija prva ljestvica
Miodrag Kostić kaže da će šanse za kupovinu grčke državne kompanije za proizvodnju šećera Helenik Šugar biti veće ukoliko ta Grupa prođe “prvu ljestvicu u Srbiji”. U pitanju je odluka Komisija za zaštitu konkurencije Srbije, da li će, u tom slučaju, MK Grupa imati monopol na tržištu, i to je preduslov da bude odobrena ta koncentracija, kazao je Kostić.
.
Srbija jedina u Evropi nema subvencije
Kostić je istakao da nema zemlje u Evropskoj uniji koja ne subvencioniše proizvodnju šećerne repe. “Srbija je jedina zemlja u Evropi koja nema subvencionisanu proizvodnju šećerne repe i zato imate velike oscilacije poljoprivrednog zemljišta pod šećernom repom i sve prepušteno tržištu”, rekao je Kostić.
.
MK grupa u Srbiji ima četiri šećerane – u Baču, Vrbasu, Pećincima i Kovačici i pitanje je kako bi kupovina fabrika u Crvenki i Žablju, koje su u vlasništvu Helenik šugera uticala na koncentraciju Grupe i odnose na domaćem tržištu.
.
Kostić kaže da “šanse mogu biti veće ukoliko proceduralno prođemo prvu lestvicu u Srbiji, a to je antimonopolska komisija jer su već počele neke dileme da li bi MK bio ili ne bi bio monopol”.
.
“U tom slučaju, ja uvijek ponavljam ono što sam rekao i prije 10 godina kada je radilo još deset fabrika, da će u Srbiji ostati četiri šećerane, prije ili kasnije. Što prije treba da konsolidujemo i utvrdimo koje su to četiri fabrike i firme koje će biti dovoljno velike da se suprotstave ostalim multinacionalnim kompanijama koje će sigurno doći na ovo tržište, pogotovo kad budemo dio tržišta EU sa 500 miliona potrošača”, rekao je Kostić.
.
Po ovom privredniku, “preživeće” jedino ona kompanija koja uspije da konsoliduje srpske šećerane i napravi dovoljno efikasnu mrežu da može da se suprotstavi tim kompanijama. Blic, Tanjug