BANJALUKA, Svaka sedma kontrola cijena u trgovinama RS ukazala je na neki prekršaj, pokazuju podaci Republičke uprave za inspekcijske poslove RS za prvih devet mjeseci ove godine.
U Inspektoratu navode da se nepravilnosti u najvećem broju slučajeva odnose na nepravilno isticanje cijene, zadržavanje cijene iako je marža na proizvode snižene, te neregularnosti prilikom evidentiranja cijena u poslovnim knjigama.
Borka Surtov, glavni tržišni inspektor RS, precizirala je da su inspektori do kraja septembra u oblasti trgovine izvršili 3.115 kontrola cijena, od čega su u 425 slučajeva utvrdili nepravilnosti.
Inspektori su u zavisnosti od stepena povrede propisa rješenjem nalagali otklanjanje nedostataka ili izdavali prekršajne naloge, kazala je ona i dodala da su tokom tog perioda kontrolisali prodavnice mješovite robe na veliko i malo, tekstila i konfekcije, pekare, mesnice, zlatare, diskonte pića i druge radnje.
Iako u Tržišnoj inspekciji ističu da svakodnevno intenzivno kontrolišu sve zakonske aspekte u vezi sa cijenama u prodavnicama u RS, u uduženjima potrošača smatraju da je na terenu isuviše malo inspektora da bi izašli na kraj s prevelikim brojem kršenja prava potrošača.
Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora, istakla je da je jedna od najčešćih situacija na koje se potrošači žale da proizvodi imaju izmiješana mjesta i cijene, tako da se cijena na liniji ispod proizvoda ne podudara sa onom kada dođete na kasu.
“Trgovci veoma često koriste te situacije jer se u većini slučajeva potrošačima ne da vraćati proizvod nazad i žaliti na činjenicu da nisu bili upoznati s pravom cijenom”, rekla je Marićeva.
Kao veliki problem u kršenju prava potrošača ističe se zaokruživanja cijena jer u BiH ne postoje novačani apoeni manji od pet feninga, zbog čega veoma često u konačnici kućni budžet trpi gubitke.
“Mnogo je prekšaja u oblasti cijena koji se dešavaju svakodnevno, naročito u prehrambenoj oblasti, pri čemu posebnu pažnju treba obratiti na cijene u pekarskim trgovinama”, istakla je Marićeva.
Ona je dodala da nije zanemarljiva problematika kontrole prodavnica u ruralnim područjima, u koje inspektori rjeđe odlaze, što vlasnici tih radnji često zloupotrebljavaju.
Kazne do 20.000 KM
Zakonom o cijenama RS je predviđeno da firme mogu biti kažnjene od 5.000 do 15.000 KM ukoliko vidno ne istaknu cijenu robe, ukoliko ona nije formirana putem kalkulacije, te kada na proizvodu nije istaknuta samo jedna cijena i to u domaćoj valuti.
Za isti prekršaj direktori firmi mogu biti kažnjeni iznosom između 5.000 i 10.000 KM, a preduzetnici od 2.000 do 10.000 KM.
Kaznom od 10.000 do 20.000 KM su sankcionisane firme ukoliko obrazuju cijenu proizvoda ili usluge na koju nije data saglasnost nadležnog organa ili ukoliko prodaju proizvode i usluge iznad nivoa određenog u posebnom aktu Vlade RS. Za isti prekršaj preduzetnik se kažnjava iznosom od 1.000 do 5.000 KM, a direktor od 5.000 do 10.000 KM. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.