BEOGRAD, Najznačajniji izvozni partneri Srbije od januara do kraja avgusta 2011. godine bile su Italija, Njemačka i Bosna i Hercegovina koje su činile gotovo trećinu izvoznog plasmana srpske robe na ino- tržište, saopštio je Institut za istraživanje tržišta (IZIT).
U tom periodu Srbija je u Italiju izvezla roba i usluga za 899 miliona dolara, u Njemačku za 890 miliona dolara i u BiH za 781 milion dolara.
S druge strane, najvažniji uvozni partneri Srbije bili su Rusija, Njemačka i Italija.
Uvoz iz Rusije iznosio je 1,68 miliona dolara, Njemačke 1,4 miliona dolara i Italije nešto više od milion dolara, a udio ovih zemalja u ukupnim srpskim nabavkama sa ino -tržišta je 32,2 odsto.
Najviši deficit sa Rusijom, Kinom i Njemačkom
Privreda Srbije od januara do kraja avgusta imala je najveći spoljnotrgovinski deficit sa Rusijom, Kinom i Njemačkom koje su činile čak 52,2 odsto ukupnog negativnog spoljnotrgovinskog salda srpske privrede, saopštio je Institut za istraživanje tržišta (IZIT).
U tom periodu, srpska privreda imala je najlošiji spoljnotrgovinski saldo sa ruskom privredom i to čak -1,176 miliona dolara, što je činilo čak 22,9 odsto ukupnog spoljnotrgovinskog deficita.
Ovakav negativan saldo posljedica je velike uvozne zavisnosti Srbije od ruske nafte i gasa.
Međutim, srpski izvoz na rusko tržište je još uvijek skromnih dimenzija zbog neorganizovanosti domaće privrede, koja pojedinačno ne može da zadovolji potrebe ruskih kupaca, kako u kvantitetu, tako i kvalitativno, istakli su u IZIT-u.
Kina je na drugom mjestu po visini spoljnotrgovinskog deficita srpske ekonomije pa je sa ovom zemljom realizovan deficit od 962 miliona dolara, što je činilo gotovo 19 odsto ukupnog spoljnotrgovinskog deficita Srbije u periodu januar – avgust 2011. godine.
Na trećem mjestu po visini ostvarenog negativnog salda u robnoj razmjeni Srbije sa svijetom jeste Njemačka sa deficitom od 545 miliona dolara pa je udio njemačke ekonomije u kreiranju srpskog spoljnotrgovinskog deficita 10,6 odsto.
Karakteristično je da je povećano učešće kineske privrede u srpskom negativnom saldu u razmjeni sa svijetom, sa 15,8 odsto za osam mjeseci prošle, na 18,7 odsto u istom periodu 2011. godine ali je istovremeno udio Rusije redukovan sa 23,9 odsto na 22,9.
Učešće njemačke ekonomije ostalo je na približno istom nivou kao i u periodu januar – avgust 2010. godine. Emg.rs, Tanjug