NJUJORK, Dvije američke menadžerke, Kali Restler i Džodi Tompson, objavile su knjigu “Zašto je rad noćna mora i kako poboljšati stanje”.
Restlerova i Tompsonova nude i rješenje, i to već provjereno, u mladoj tehno-kompaniji “Best buy”. Njegova suština je u tome da rad ponovo počne da se vrijednuje po rezultatima, umjesto po potrošnji vremena na radnom mjestu i količini ulizivanja šefovima.
Da li je korisnije izvesti neki projekt do povoljnog (i unosnog) završetka, ili revnosno i marljivo ukucavati karticu sa početkom i krajem radnog vremena – pitaju u knjizi Restlerova i Tompsonova? Naravno da je osnovni cilj rada postizanje učinka. Pa, zašto onda većina preduzeća i dalje insistira na apsurdnoj, anahronoj i sadističkoj diktaturi satnice?
Bez stresa za zaposlene
Kada su Restlerova i Tompsonova odlučile da uvedu potpuno slobodno radno vrijeme u “Best buy”, gdje su u to vrijeme bile direktori, najviše otpora pružili su – menadžeri. Jedan od prvih koji je morao da popusti, Tom Blesener (44), ispričao je kasnije kako mu je bilo teško da prizna svoju krivicu za stres zaposlenih (što je bio osnovni razlog za uvođenje promjena u firmu), a još teže da prestane da tretira zaposlene kao da su nestašna djeca. Na kraju je naučio da “nadzire” svojih 27 zaposlenih na novi način.
11 pravila za poboljšanje rada
1. Zaposleni na svakom nivou prestaju sa aktivnostima koje predstavljaju gubljenje vremena bilo za zaposlenog, bilo za firmu ili klijenta
2. Zaposleni su slobodni da rade onako kako smatraju da treba
3. Svaki dan može da bude subota
4. Zaposleni ima neograničenu slobodu kretanja sve dok je posao obavljen na vrijeme
5. Rad nije mjesto već nešto što treba obaviti
6. Nije važno koliko traje “radna nedjelja”
7. Dolazak na posao u 14 sati nije kašnjenje, niti je odlazak u 14 časova “prevremen”
8. Svi sastanci su fakultativni. Normalno je otići u kupovinu u srijedu ujutro, u bioskop u utorak popodne i odremijati u četvrtak poslije ručka
9. Nema radnog vremena
10. Niko ne treba da se osjeća krivim i pod stresom zbog radnog vremena
11. Niko nema pravo da ocjenjuje kako provodimo radno vrijeme
S media