BANJALUKA, Iako je oblast proizvodnje kože i obuće u RS, prema podacima Zavoda za statistiku RS, za osam mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle napravila rast od 30 odsto, činjenica je da najveći broj domaćih fabrika radi lon poslove, što domaće “kožare” u konačnici ostavlja “kratkih rukava”.
Iz vodećih preduzeća kožarskog sektora kažu da se dobro “pogođenim” lon poslom smatra onaj pri kojem u njihovim rukama ostane između tri i pet odsto vrijednosti od proizvedenog para obuće.
“Lon poslovi, na koje smo najvećim dijelom orijentisani, dovode do toga da mi u ovom sektoru možemo napraviti izuzetno mali profit, jer u najvećem broju slučajeva izvozimo samo svoj rad”, rekao je Radovan Pazurević, predsjednik Uduženja koža, tekstil i obuća pri Privrednoj komori RS i direktor Fabrike obuće “Sanino” iz Dervente.
On je ocijenio da, zbog činjenice da su orijentisane na lon poslove, fabrike iz RS prave zaista mali profit.
“Ne možemo reći da imamo naš domaći sektor proizvodnje kože i obuće zbog toga što simboličan broj proizvođača pravi obuću od domaćeg repromaterijala pa sve do finalnog proizvoda” , rekao je Pazurević.
U sektoru prerade kože i proizvodnje obuće nosioce domaće proizvodnje poredstavljaju tri fabrike: banjalučka “Bema”, “Sportek” iz Kotor Varoša i “Sanino” iz Dervente, koje zajedno zapošljavaju oko 3.000 radnika, odnosno 75 odsto zaposlenih cijelog sektora.
“Sanino” iz Dervente je za prvih devet mjeseci ove godine napravio 1,18 miliona pari obuće, čime su nadmašili prošlogodišnji rezultat.
Fabrika je ove godine napravila značajnije izvozne poslove za njemački “Adidas”, za koji radi dnevno 3.300 pari obuće. Ova fabrika ima još nekoliko značajnijih njemačkih i italijanskih partnera i za prvih devet mjeseci ove godine, po osnovu izvoza, zabiljažila je prihod veći od osam miliona KM.
Iz menadžmenta Fabrike obuće “Bema”, koja u Banjaluci i Mrkonjić Gradu zapošljava gotovo 1.000 radnika, ističu da su, uprkos teškoj situaciji, ove godine zabilježili dobre rezultate.
“Ogorčeni smo izostankom subvencija Vlade RS u oblasti kože, tekstila i obuće, ali i time što zbog neformiranja vlasti na državnom nivou naše poslovanje trpi velike posljedice”, rekao je Umićević.
On je objasnio da je “Bema” za ovu godinu imala ugovoren posao proizvodnje obuće za vojsku BiH, vrijedan pola miliona KM, koji nije realizovan zbog toga što Savjet ministara BiH nije formiran.
“Mi želimo da počnemo raditi kompletan proizvod, ali smo u nemogućoj poziciji da to izvedemo”, rekao je Umićević.
On je dodao da je situacija u zemlji i privredi alarmantna, te da se malo gdje u svijetu domaća proizvodnja tretira na način kako se to radi u RS i BiH.
“Radi slikovitosti prikaza tretmana države prema nama dovoljno je reći da samo na đonove plaćamo porez od 15 odsto, dok u većini zemalja svijeta on iznosi oko tri odsto”, rekao je Umićević. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Raste i dobit ali spomenutih vlasnika fabrika a ne plate zaposlenih,u tome je sustina.
Poslodavcima je, naravno, interes maksimizacija profita, a samim tim i što manje plate. Plate zaposlenih su trošak poslovanja. Pošto je ponuda na tržištu rada ogromna, sasvim je normalno da poslodavci lako mogu da smanje taj trošak…