HAN PIJESAK, Rukovodstvo fabrike namještaja “Drvoart” iz Han Pijeska uručilo je danas otkaze 41 radniku koji su učestvovali u štrajku – javlja dopisnik Srne.
Odluka o obustavi rada donesena je na sastanku Sindikalne organizacije ove fabrike 13. septembra 2011. godine.
U odlukama sindikata navodi se da se rad obustavlja dok se ne isplati kompletan lični dohodak radnika za avgust 2011. godine, a svako naredno kašnjenje plate biće sankcionisano zastojem rada.
Radnici su 15. septembra 2011. godine održali jednočasovni štrajk upozorenja od 7.00 do 8.00 časova, a potom su 13. i 14. septembra potpuno obustavili rad.
Vlasnik “Drvoarta” Peter Larsen rekao je da je rukovodstvo fabrike pozvalo Republičku inspekciju rada da izvrši nadzor i uvid u relevantne podatke potrebne za obavljanje inspekcijskog nadzora, a u vezi štrajka, kako bi postupili po Zakonu.
“Štrajk nije najavljen sedam dana prije određenog dana za početak štrajka. Takođe ni Odluka za početak štrajka upozorenja nije dostavljena 24 sata prije početka štrajka najavljenog za 15. septembar 2011. godine, a koji je održan od 7.00 do 8.00 časova tog dana. Obustava rada radnika je trajala 13. i 14. septembra 2011. godine i nije bila u skladu sa članom 5 Zakona o štrajku RS”, rekla je republički inspektor rada Vera Čaprić.
Larsen je naveo da su radnici `Drvoarta` Han Pijesak povrijedili obaveze određene Ugovorom o radu i Pravilnikom o radu član 34 stav 1 `odbijanje radnika da izvršava svoje radne obaveze određene ugovorom o radu`. “Iz ponašanja radnika se može zaključiti da dalji rad radnika kod poslodavca nije moguć te poslodavac može jednostrano da raskine ugovor o radu sa radnikom”, naveo je Larsen.
Danski preduzetnik smatra da su organizator štrajka i radnici koji su učestvovali u ovom nezakonitom štrajku “Drvoartu” Han Pijesak nanijeli ogromnu materijalnu štetu. Proizvodnja je bila prekinuta na nezakonit način i time je došlo do kašnjenja isporuke proizvoda “Drvoarta” prema kupcima.
Šteta je, po riječima Petera Larsena nanijeta i ugledu ove firme koja više od 90 odsto svojih proizvoda plasira na tržište EU.
Jutros su otpušteni radnici na kapiji fabrike, a oni malobrojni koji nisu učestvovali u štrajku nalaze se na svojim radnim mjestima.
“Nisam učestvovao u obustavi rada. Bio sam na bolovanju. I meni je bio uručen otkaz Ugovora o radu, ali je povučen kada je vlasnik dobio moje doznake”, kaže Milutin Deurić.
Larsen je kaže svjestan teškog materijalnog položaja radnika, ali da prvenstveno ima obavezu da štiti svoje interese kao i interese kupaca i dobavljača.
Prijetnja otpuštenih radnika da će blokirati fabriku ako ustraje u svojoj odluci o otkazima nije uplašila Larsena. On smatra da se anarhistični stav radnika još nije promijenio pa je i to razlog da ostane pri odluci o raskidima Ugovora o radu.
“Znamo da nismo postupili po Zakonu o štrajku RS, ali mi nismo pravnici nego radnici. Stalne prijetnje i pritisci da će da zatvori fabriku i rasproda mašine bili su za nas psihičko opterećenje. U ovoj krizi ostati bez posla ravno je smrti. Tražeći najminimalnija prava ostadosmo upravo bez posla”, kaže Delivoje Radulović, predsjednik Sindikalne organizacije “Drvoart” Han Pijesak.
Radulović je dodao da ovim radnicima više nisu ni bitne plate koliko im smeta što nije moglo da dođe do normalnog dijaloga između radnika i rukovodstva fabrike.
Rukovodstvo “Drvoarta” ne želi više da pregovara sa radnicima i smatraju da razloga za štrajk nije ni bilo.