BANJALUKA – Iako je bilo najavljeno ukidanje subvencionisanja proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, Vlada Republike Srpske je zaobišla male hidroelektrane i solarne elektrane, te ukinula podsticaj samo za vjetroelektrane.
Vlada Republike Srpske usvojila je danas Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji po hitnom postupku.
Kao razlog za izmjenu Zakona istakli su potrebu da se ograniči rast naknade za podsticanje električne energije iz obnovljivih izvora, a koju plaćaju građani uz račun za struju.
„Razlozi za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji po hitnom postupku se ogledaju u potrebi da se određeni proizvođači energije iz obnovljivih izvora (energija iz vjetroelektrana) isključe iz sistema podsticanja, čime će se ograničiti rast računa za električnu energiju po tom osnovu, a koji bi u narednom periodu bio značajan“, saopšteno je iz Vlade.
U saopštenju se, poređenja radi, dodaje da je ostvarivanjem prava na podsticaj za vjetroelektranu instalirane snage oko 50 MW potrebno obezbijediti najmanje 16 miliona KM na godišnjem nivou.
„Donošenje ovog zakona po hitnom postupku nužno je zbog potrebe zakonskog normiranja ovog pitanja, s obzirom na to da bi u bliskoj budućnosti neki od proizvođača električne energije iz vjetroelektrana koje su u izgradnji mogli da rezervišu to pravo, u skladu sa važećim zakonom“, navedeno je u saopštenju.
Na ovaj način podsticaji koje ostvaruju drugi proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora ostaju na snazi, dok se subvencionisanje ukida za vjetroelektrane koje tek treba da budu izgrađene.
U sistemu podsticaja u Republici Srpskoj, zaključno sa novembrom 2018. godine, nalazi se 28 hidroelektrana, 46 solarnih elektrana te po jedna elektrana na biogas i na biogorivo.
Samo u prvih 11 mjeseci prošle godine za otkup struje od proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora izdvojeno je oko 24,8 miliona KM, od čega se na podsticaj odnosi 14,7 miliona KM, a toliki iznos planiran je i za ovu godinu.
Vršilac dužnosti direktora „Elektroprivrede RS“ Luka Petrović rekao je raniije da Evropa zahtijeva da se proizvodi struja iz obnovljivih izvora, ali da je ERS tu bila u zaostatku, te da su mnogi privatnici napravili MHE ili solarne elektrane.
„Na taj način se uvećava dio izdvajanja na računu građana. Međutim, mi smo sada odlučili da idemo u izmjenu zakonskih propisa i da nema više subvencionisanja”, rekao je Petrović.
Nakon toga su iz Udruženja proizvođača električne energije iz obnovnljivih izvora rekli da se ne može zakon retroaktivno primjenjivati, te da bi u tom slučaju bile velike tužbe, da bi RS izgubila sporove jer je potpisala obavezu na 15 godina, a sad je ukida.
Eventualni sporovi očigledno su pokolebali Vladu te je ukinula podsticaj samo za vjetroelektrane, kojih još uvijek i nema na mreži.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ne znam zašto nisu ukinuli i za MHE, ali samo za nove, da ne bi bilo tužbi?!