JAHORINA – Olimpijski centar „Jahorina“ planira ove godine da se zaduži za 16 miliona maraka, ali i da nastavi rasprodaju državne imovine na toj planini.
U Srednjoročnom planu razvoja OC „Jahorina“ za period 2019 – 2021. godina, koji će se naći na dnevnom redu vanredne Skupštine akcionara 22. marta, navodi se da je u planu prodaja određene imovine.
Podsjećamo, najveći državni hotel na Jahorini „Bistrica“ već je prodat kompaniji „Batagon International“ za 5,9 miliona, a ove godine u planu je i prodaja druge imovine.
Prema investicionom planu OC „Jahorina“ planira ove godine investicije od 33,4 miliona KM.
Najvrednija investicija je projektovanje i izgradnja Gondole Javor Partizan vrijednosti 16 miliona KM, te projektovanje i izgradnja „mountin kostera“ sa pripadajućim objektom u vrijednosti 3,5 miliona KM.
Planom za 2019. godinu predviđeno je da se manja investiciona ulaganja od 140.000 KM realizuju putem finansijskog lizinga.
U okviru Srednjoročnog plana finasijski rashodi od 2019. godine sadrže kreditno zaduženje do 16 miliona KM za prioritetna investiciona ulaganja.
„OC „Jahorina“ će u skladu sa usvojenim planom nastaviti investiciona finasiranja iz vlastitih sredstava, kroz očekivano uknjiženje i prodaju lokacija, kao i putem manjih subvencionisanih projekata. Planiran je kontinuitet u stabilnom poslovanju pa ćemo u 2019. godini raditi na pronalaženju povoljnog dugoročnog finansijskog zaduženja u iznosu od 16 miliona KM“, naveo je direktor OC „Jahorina“ Dejan Ljevnaić u Srednjoročnom planu razvoja.
OC „Jahorina“ u prošloj godini je zabilježila dobit od 41.101 KM. Ski centar je imao dobit 1,35 miliona KM, dok je ugostiteljstvo završilo u minusu od 1,31 milion KM.
Uposlenost kapaciteta u sezoni 2017/2018 ostvarena je za 131 dan i brojem skijaša od 184.416, što je za 50 odsto više od prethodne sezone.
U Olimpijskom centru, pored domaćih i regionalnih turista, nadaju se i Kinezima, ističući da se u Kini 2022. godine održavaju Olimpijske igre, a čiji sportisti moraju negdje da treniraju za taj događaj.
Poslije Kine, nova potencijalna tržišta za Jahorinu su zemlje u kojima aviosaboraćaj igra glavnu ulogu, a to su Turska, Mađarska, Rumunija, Rusija, Bugarska i Grčka.
„Moramo svojom kompletnom uslugom koju ćemo ponuditi turistima iz ovih zemalja omogućiti da dođu avionom i da ih od izlaska iz aviona preuzmemo i obezbijedimo sve potrebne usluge i opremu za skijanje. Prvo šta treba riješiti na nivou države je javni prevoz od Sarajeva do Jahorine“, navedeno je u planu OC „Jahorina“.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gdje to ima kapitalizacija kamate, dadnes pare i onda nemas dvije godine ni prihod ni priliv od toga? Pa to ima samo u teoriji… ili mozda ima u irb? Eto radi ti perice dvije godine pa cu ti isplatiti plate kad prodju te dvije godine? Ako ste i to uveli kao plasmane, onda svi na fakultete za asistente, pa pisite nove knjige za nove studente
Ovo sto rade oni je unistavanje planine i jedna obmana javnosti i pljacka.Svaki dan se samo slikaju i zaduzuju
Ovi ce finansijski sahraniti OC Jahorina nego sto ce ga ozivjeti, a i pitanje je da li ce sta ostati ako na kraju rasprodaju svu imovinu centra da bi pozitivno poslovali. ?
A sta ćemo sad? Napravise ljudi skijaliste prodaju se skipasevi kao nikad prihodi sve veći, svaka cast.