FOČA – „Elektroprivreda Republike Srpske“ (ERS) formirala je novo preduzeće pod nazivom „Hidroelektrana Foča i Hidroelektrana Paunci“ koje će biti zaduženo za gradnju dvije istoimene hidroelektrane vrijednosti skoro pola milijarde KM.
Sjedište „HE Foča i HE Paunci“ je u Foči, a za vršioca dužnosti direktora imenovan je Borivoje Vujičić, dok je v.d. izvršnog direktora za tehnička pitanja Željko Ratković.
Vujičić je kadar SNSD-a iz Trebinja, bio je izvršni direktor za proizvodnju električne energije i razvoj Termoelektrane u Gacku.
Vujičić je bio kandidat za odbornika u Skupštini Trebinja 2016. godine, ali sa osvojenih 590 glasova, ili 7,98 odsto, nije uspio da uđe u lokalni parlament.
Ratković je rukovodio Direkcijom za investicije u ERS-u.
„HE Foča“ i „HE Paunci“, vrijednosti oko 480 miliona maraka, trebalo bi zajedničke da grade Republika Srpska i Srbija, dogovoreno je na sjednici dvije vlade u februaru ove godine. Tada je rečeno da će dvije zemlje zajednički graditi i “HE Buk Bijela“.
Vlada RS u januaru je dodijelila ERS-u koncesiju za izgradnju i korištenje hidroelektrana „Foča“ i „Paunci“, a nakon formiranja koncesionog preduzeća trebalo bi da se stupi u ugovorni odnos s „Elektroprivredom Srbije“.
Učešće Srbije u dvije HE bi trebalo da bude 51 odsto, a Republike Srpske 49 odsto.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pametno. Jer znaju da je projekat propast vec u pocetku i da ne unisti ono jos zdravo.
Elektroprivredi je najbolje da za nove projekte osniva posebna preduzeca koja nemaju nista sa postojecim akcionarskim drustvima, a onda ugovorima izvlaciti dobit da se ne mora dijeliti sa ovim fondovima. Dugorocno najbolje da se holding i sva zavisna preduzeca odvedu u stecaj a da se sva djelatnost prebaci na nova preduzeca. Bice pokoja tuzba ali sudovi nece suditi u korist sitnih akcionara koji su tu samo da prave probleme sto se pokazalo kao u Toplani u Banja Luci, u Zavodu za izgradnju Banja Luka, u Rudniku Stanari i tako dalje.
Zbog sitnih akcionara nije izgradjen nijedan novi kapacitet u Elektroprivredi i njih se treba konacno rijesiti.