BANJALUKA – Dospjela potraživanja banaka u Srpskoj na kraju septembra iznosila su 186,1 milion maraka i manja su za 10 odsto u odnosu na kraj prošle godine, pokazuju preliminarni podaci Agencije za bankarstvo RS.
Učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima iznosi 3,3 odsto i manje je za 0,2 odsto u odnosu na kraj 2020, kažu u Agenciji.
Posljednjih godina banke imaju bolju naplatu kredita o čemu svjedoči i podatak da se konstantno smanjuje iznos dospjelih potraživanja.
Iako je prošla godina pogodila bankarski sektor i uzrokovala smanjenje dobiti, potraživanja su i lani imala trend pada.
Na kraju 2020. ona su iznosila 207,7 miliona KM, godinu ranije 317,2 miliona marakа, a 2018. su bila 330 miliona maraka.
Ovi podaci nisu iznenađenje, kažu ekonomisti, s obzirom na to da se kompletno stanje u bankarskom sektoru popravlja.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo kaže za CAPITAL da bi smanjenje potraživanja moralo da se odrazi ili na porast nekvalitetnih kredita ili na porast dobiti banaka.
S obzirom na to da podaci pokazuju i pad nekvalitetnih kredita, jasno je, kaže, da banke sve više zarađuju.
„Naplata tih potraživanja je, usljed korone, bila malo odložena, ali klijenti banaka su izašli iz privremenih aranžama, izmirili svoje obaveze i banke su ostvarile bolji rezultat nego što se to očekivalo“, kazao je Đogo.
Ukupni krediti banaka u Srpskoj na kraju septembra su iznosili 5,7 milijrdi KM i povećani za 173,4 miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.
Banke u Srpskoj završile su treći ovogodišnji kvartal sa rekordnom dobiti od 96 miliona.
CAPITAL: M. Č. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
JE LI PLACAJU POREZ NA DOBIT I KOLIKI.