BANJALUKA – Zahtjev trgovaca i hotelijera u Srpskoj da im se se cijena struje smanji i uskladi sa ostatkom privrede nije pirhvaćena od strane „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS), zbog čega navedeni privrednici neće potpisivati nove ugovore sa ERS, saznaje portal CAPITAL.
Predstavnici ERS-a, Privredne komore Republike Srpske i poslodavci iz navedene dvije grane privrede sastali su se danas u Banjaluci kako bi još jednom razmotrili mogućnost da struja poskupi u manjem obimu, ali dogovora nije bilo.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić kaže kako je Komora stava da svi privrednici moraju imati istu cijenu, ali da u ERS-u nisu imali razumijevanja.
“Oni smatraju da trgovci imaju visoke promete i na osnovu toga pravdaju visoke cijene. Međutim, smatram da je to paušalno posmatranje koje nije utemeljeno na kvantitativnim pokazateljima. Visok prmet ne znači visoku stopu dobiti”, kazao je Račić.
Ocijenio je i kako troškovi ERS-a nisu rasli u istoj mjeri koliko je planirano poskupljenje struje, a koje u zavisnosti od privredne grane ide između 40 i 100 odsto.
Inače, kako CAPITAL saznaje, među privrednicima se pojavila i inicijativa da se pokrene pitanje ustavnosti tarifnih grupa i da se preispita njihova zakonitost.
ERS je, da podsjetimo, za većinu privrede ponudila cijenu struje od 53 evra po megavat času, ali je za pojedine branše poput trgovine i hotelijerstva ta cijena puno viša.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Interesantno je da Regulatorna agencija ne čini ništa. ERS nema potrebe za skupljom strujom jer nemaju opravdan razlog ali iza brda se valjaju milioni za predizbornu kampanju i ERS koristi evropsku krizu da zaradi ekstra profit. Oni koji su ovde oštećeni imaju pravo na žalbu Regulatoru a ako tu budu odbijeni ostaje im sud. Kako god svi vi glasate za sistem koji je uništio ERS i zaposjeo i Regulator i ERS tako mi vas nije žao. ugasite firme i odselite se kao i sav normalan i pošten svijet. Kao i onaj bravar sa pekarom ne krade vodu samo nije legalizovao ilegalni priključak na vodovodnu mrezu, priča o poštenju a podržava mafiju koja uništava ERS i Vodovod. Kao što rekoh, pola vas krade i mulja na svakom koraku a sad prosipate kako ste oštećeni.
Što se tiče cijena energenata ona će se sama po sebi dovbesti u red osim ako netko tajno ne pravi ogromne tvornice koje proizvode robote. pošto tim robotima za pokretanje i rad trebaju određene količine energije. U slučaju da imamo u svijetu tajnu utrku u proizvodnji robota, vojnika, radnika i sl….. tad će poremećaj na tržištu energenata potrajati dosta duže. Tad ulazimo u zonu neizvjesnosti?
nek država odredi kolika je dobit preduzeća u sistemu ERS uz dodatak za pokriće inflacije. Svi koji ulažu svoja sredstva ulažu ih pod uslovom da ne izgube realnu vrijednost uloženog kapitala. Znači ako se hoće ograničiti cijena proizvoda nekom privrednom društvu onda mu namirite izgubljenu dobit ili mu dozvolite da izveze svoj proizvod a nek država kupi od drugih taj proizvod. u najgorem slučaju država nek donese zakon kojim omogućuje normalno trajno poslovanje tih preduzeća kojima se nešto nameće. nemože se bez posljedica nekom namećati nešto i tim ga stavljati u nepovoljniji položaj u osnovu na ostale.