BANJALUKA – Preduzeće „Autoprevoz“ je najavilo novu tužbu prema Gradu Banjaluka, jer ne mogu preuzeti u posjed zemljište Stare autobuske stanice u centru Banjaluke. Kažu, da je to zemljište davno prodato novom vlasniku, koji ovom preduzeću naplaćuje penale, jer ne može da preuzme tu nekretninu.
Borba „Autoprevoza“ i Grada Banjaluka oko ove lokacije traje godinama i prošla razne sudske instance, koje su odlučivale u korist jednih ili drugih.
Prema poslednjim informacijama Okružni privredni sud u Banjaluci je u martu prošle godine donio Rješenje kojim se „Autoprevozu“ dozvoljava ulazak u posjed ovog atraktivnog zemljišta.
U novembru iste godine donesen je zaključak, kojim je naloženo ovom preduzeću da uplati avans za troškove sudskog izvršitelja, kako bi se nepokretnost ispraznila i predala u njihov posjed.
Bez pomaka
Iz ovog preduzeća poručuju da se od tog momenta situacija nije pomjerila „sa mrtve tačke“.
„Mi još čekamo da dobijemo datum, kada ćemo moći preuzeti ovu lokaciju. Imamo pravosnažnu presudu o uvođenju u posjed na prostoru parkinga Stare autobuske stanice, ali još čekamo da nas sudska policija uvede u posjed pošto Grad Banjaluka ne želi dobrovoljno da preda ovo zemljište“, rekao je direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić i dodao da je prema njihovim informacijama Grad Banjaluka uložio žalbu Višem privrednom sudu u Banjaluci na zadnju odluku Okružnog privrednog suda.
„Ta žalba Višem privrednom sudu, ne odlaže izvršenje ranije odluke, ali koliko sam shvatio u praksi sudovi sačekaju tu odluku da bi izvršili primopredaju“, rekao je on i dodao da je problem što Viši privredni sud „nikako da donese odluku o žalbi Grada“.
„Mislim da ovakav način razvlačenja tog postupka nije dobar. Više od jedne godine imamo izvršnu presudu o uvođenju u posjed uz asistenciju sudske policije, koja još uvijek nije izvršena“, kazao je Mijić i dodao da su slali upite Višem privrednom sudu da vide zašto se čeka sa odlukom, ali da nisu dobili nikakav odgovor.
Novi vlasnik
Kaže da to odugovlačenje pravi štetu ovom preduzeću, ali i Gradu Banjaluka.
„Taj prostor je „Autoprevoz“ prodao prije 13 ili 14 godina novom vlasniku. Onog momenta kada „Autoprevoz“ bude uveden u posjed na toj lokaciji, mi smo dužni da uvedemo novog vlasnika. Dok čekamo odluku mi trpimo štetu i to će biti predmet nove tužbe prema Gradu. Novi vlasnik je platio pola sredstava i za sve ovo vrijeme, mi plaćamo penale zato što ne možemo predati tu nekretninu novom vlasniku. Sve te penale ćemo morati zatražiti od onog ko je odgovoran za to što mi nismo mogli uvesti tog novog vlasnika u posjed“, objasnio je Mijić i dodao da te penale planiraju naplatiti od Grada Banjaluka putem tužbe.
Na pitanje ko je novi vlasnik parkinga na Staroj autobuskoj stanici, Mijić odgovara da se radi o „poslovnoj tajni“, te da će ime novog vlasnika biti objavljeno kada „Autoprevoz“ preuzme tu lokaciju.
Komentar o ovom pitanju iz Grada Banjaluka nismo uspjeli dobiti. Gradonačelnik Draško Stanivuković nije odgovarao na telefonske pozive CAPITAL-a, a gradski menadžer Bojan Kresojević je na godišnjem odmoru.
Sudija na odmoru
Iz Višeg privrednog suda u Banjaluci poručuju da ne znaju kada će biti donesena odluka o žalbi Grada Banjaluka, jer se sudija izvjestilac nalazi na godišnjem odmoru.
Isto tako su naveli da je Rješenjem Višeg privrednog suda iz juna ove godine, spis koji se odnosi na ovaj predmet vraćen Okružnom privrednom sudu radi, kako su naveli, otklanjanja nedostataka.
„Okružni privredni sud 7. jula postupio po rješenju u otklonio nedostatke“, navedeno je u odgovoru, koji je CAPITAL dobio iz ove pravosudne institucije uz napomenu da se sudija izvjestilac nalazi neprekidno na godišnjem odmoru od 15.jula ove godine.
Problemi oko ove lokacije dugo traju. Grad Banjaluka je sa “Autoprevozom” 1979. godine zaključio sporazum o zamjeni nekretnina.
Tim sporazumom grad je “Autoprevozu” u naselju Lazarevo dao zemljište za izgradnju nove autobuske stanice, a zauzvrat dobio sporno zemljište.
Međutim, ugovor između dvije strane nikada nije zaveden u zemljišno-knjižnu evidenciji Osnovnog suda u Banjaluci, iz arhiva su pod nerazjašnjenim okolnostima nestali originali, a “Autoprevoz” je kasnije privatizovan.
Dugogodišnji spor je otvoren 2004. godine kada je Grad zahtijevao da se sporna lokacija upiše kao njegovo vlasništvo tražeći da se utvrdi pravna valjanost „Ugovora o regulisanju međusobnih odnosa u vezi sa dislokacijom Stare autobuske stanice u Banjoj Luci koji su njihovi pravni prethodnici zaključili još 16. oktobra 1979. godine“.
Ovaj spor je došao i do Ustavnog suda BiH koji je početkom 2020. godine poništio raniju presudu Višeg privrednog suda u Banjaluci kojom je Gradu dodijeljena ta lokacija. Nakon toga su usljedile gore navedene odluke Okružnog privrednog suda u Banjaluci, te žalba Grada Banjaluka Višem privrednmo sudu, čija odluka se čeka.
CAPITAL: V.Popović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
najbolje je da grad Banja luka kupi akcije Autoprijevoza od svih akcionara. Na taj način grad Banja Luka bi ogromno uštedio i mogao bi po svojoj volji izabrati rukovodstvo Autoprijevoza te donijeti odluke na skupštini kako će Autoprijevoz postupati u tom sporu sa Banja Lukom a i odlučivati o svim budućim sporovima tze ih i pre pokretanja obustaviti ako to želi. Vjerovatno bi tom kupovinom Banja Luka uštedjela blizo sto miliona KM.