BANJALUKA – Dok se generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović hvali rekordnim prihodima i time da je ERS jedini izvoznik električne energije u regionu, njihova zavisna preduzeća podižu milionske kredite kako bi održali likvidnost.
Zavisno preduzeće „Elektroprivrede RS“ – „Hidroelektrane na Drini“ krenule su u potragu za bankom koja će im odobriti kredit od čak deset miliona KM, a koji im je neophodan za održavanje likvidnosti u narednom periodu.
Da je stanje u preduzeću daleko od onog kakvo je uprava očekivala pokazuje i to što zaduženje nije predviđeno planom javnih nabavki za ovu godinu, pa će ono biti uvršteno u rebalans plana.
„HE na Drini“ kredit uzimaju na godinu dana uz procijenjenu fiksnu kamatnu stopu od 4,9 odsto, odnosno kamata koju su spremni da plate iznosi 520.000 КM.
„Predmet ovog postupka je nabavka usluga kreditnog zaduženja (overdraft kredit) od 10.000.000 КM, za potrebe “Hidroelektrana na Drini”, za održavanje likvidnosti u narednom periodu, u skladu sa posebnom odlukom o pokretanju postupka nabavke usluga kreditnog zaduženja od 14.10.2022. i posebnom odlukom od 18.10.2022. godine“, navedeno je u tenderu koji je raspisan krajem prošle sedmice.
Zainteresovane banke ponude mogu slati do 14. novembra.
Podsjećamo, i ERS se prošlog mjeseca zadužila deset miliona KM da bi mogla kupiti gorivo za zavisna preduzeća, a kredit je bio neophodan i Rudniku i termoelektrani „Gacko“ koji se zadužio 2,5 miliona KM.
CAPITAL: M. Č. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li tu ima imalo logike. Cijene struje na svijetskim tržištima najviše u povijesti a preduzeće koje proizvodi struju lao glavni proizvod je u problemima. Netko isisava pare iz tog preduzeća mimo standarda i pravila korporotivnog upravljanja. Možda većinski vlasnik to radi ili neko to radi krijući se iza većinskog vlasnika. Nigdje se ne vidi da tu ogropmnu dobit većinski vlasnik uplaćuje u buđet Republike Srpske kao jedinog vlasnika većinskog akcionara u matičnom preduzeć(odnosno većinskog akcionara u A.D. elektro sektora. Ako nemaju A.D. koristi od velikog profita a ni većinski akcionar ne uplaćuje u buđet Srpske tu veliku dobit tko onda uzima te pare. Ovako velika šteta se pravi svim ostalim akcionarima što je protivno zakonu, te većinski akcionar rizikuje da bude tužen pred međunarodnim sudovima za takvo postupanje a novac netko drugi uzima koristeći i krijući se iza odluka većinskog akcionara.