BRISEL – Stupila je na snagu evropska direktiva koja nalaže jednaku platu za jednak rad.
Direktiva kojom se utvrđuju mjere transparentnosti plata kao što su informacije o platama za tražioce posla i pravo da znaju visinu plate radnika koji rade isti posao je stupila na snagu, prenosi seebiz.
Direktiva o jačanju primjene načela jednake plate za jednak rad ili rad jednake vrijednosti za muškarce i žene uz transparentnost plata i mehanizme sprovođenja, kako se službeno naziva, uključuje nekoliko mjera za poslodavce u javnom i privatnom sektoru.
Za one koji zapošljavaju više od 50 radnika, propisano je da moraju svoje radnike da upoznaju s kriterijumima za određivanje visine plate i napredovanja.
Poslodavci s više od 100 radnika biće dužni da prijave različite aspekte rodnog jaza u platama prema direktivi.
Za poslodavce s više od 250 zaposlenih prva obaveza prijave je 7. juna 2027. godine, a nakon toga godišnje; za poslodavce od 150 do 249 zaposlenih prva obaveza prijave je 7. juna 2027. godine, a nakon toga svake tri godine; a za poslodavce s više od 100 zaposlenih obveza prijave počinje 7. juna 2031. godine, nakon čega će biti dužni da to čine svake treće godine.
Obaveza prijave odnosi se na razlike u platama i varijabilnim dijelovima plate prema polu i odnosi se na sve radnike.
“Ako se u izvještaju o platama utvrdi neopravdana i nesanirana razlika u prosječnoj plati koja je u bilo kojem platnom razredu veća od pet posto, sprovodi se zajednički obračun plata s predstavnicima radnika”, ističu u Ministarstvu rada.
Prema direktivi, države članice će takođe utvrditi pravila o efikasnim, srazmjernim i odvraćajućim kaznama za povrede prava i obveza povezanih s načelom jednake plate za jednak rad.
Za javna preduzeća propisaće mjere prema kojima će privredni subjekti ispunjavati svoje obveze u vezi s načelom jednake plate za jednak rad pri obavljanju javnih ugovora ili koncesija.
Zemlje članice EU moraju da prenesu direktivu u nacionalno zakonodavstvo u roku od tri godine. RTV Slovenija
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jer s jedne strane zaista postoji diskriminacija, ljudi sa siromašnijim roditeljima, u nekim poslovima muškaraca, u drugima žena, pa čak i manje fizički atraktivnih ljudi, ali sa druge strane mislim da će ovo iskoristiti upravo privilegovani (tatine kćerkice iz višeg srednjeg sloja) da dobiju veću platu za MANJE RADA
Komentar se odnosi na EU ili na brdoviti i pretužni Balkan?
Komentar se odnosi na EU… Kod njih (Z. Evropa) je razlika u korupciji samo što joj nema svako pristup kao kod nas, ali ima ko ima (upravo taj dobro povezani viši srednji sloj)