TREBINJE – Odbor sindikata Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) donio je odluku da 12. decembra ispred upravne zgrade preduzeća u Trebinju održi protest jer uprava ERS-a na čelu sa Lukom Petrovićem nije zainteresovana za njihove zahtjeve vezane za povećanje plata.
Protest počinje u 11:55 časova, a sindikalci su pozvali predsjednika Republike Srpske, ministra energetike i rudarstva RS, generalnog direktora ERS-a kao i direktore zavisnih preduzeća da im se pridruže.
„Zadužuju se predsjednici sindikalnih organizacija da putem letaka koji će biti podijeljeni radnicima i istaknuti na oglasnim tablama informišu radnike o terminu održavanja protesta“, navodi se u odluci.
U njoj se dodaje da su svi zainteresovani radnici u obavezi da se prijave kod predsjednika sindikalnih organizacija radi organizovanja dolaska na protest.
Podsjećamo, kako je to CAPITAL nedavno objavio radnici ERS-a su tražili povećanje cijene rada sa 158 na 190 maraka što su u ovom preduzeću odbili.
Pored toga što im nisu uvažili zahtjev, jednostrano su i raskinuli kolektivni ugovor.
CAPITAL: D. T.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kako neće ići u proteste kada ih taj Luka pokrade. uze im i crno ispod noktiju. Vozi se u autu od 300.000 KM, gradi sebi hacijendu, kupuje stanove po Beogradu…
Pa naravno da ce izaci nije red da meleone stanove i hacijende ima samo Luka red je da se i sindikalci omrse pa godinama mu prevode radnike zedne preko vode za dz red je da i oni dobiju makar vilu da se ne moraju muciri po stanovima i Londonu daleko je to. Pravda za sindikalce
Protest je bio neophodan i prije 4 godine jer su isplivale sve anomalije na površinu , ali je tada postojeći sastav sindikalnih predstavnika htio da napravi nekakv jalovi kompromis sa poslodavcem na neku svoju sitnu korist a najmanje koristi bi imali radnici i tako je to išlo da bi sada excaliralo , jer privatni sektor je za zadnju godinu davno prevazišo prosjekom plate EPRS kao i administarcija a zamisli EPRS je najveći punjač budžeta i proizvođač finansijski ujedno.
problemi se gomilaju počevši od 1996god kada se krenulo u normalnu proizvodnju i rezlutiralo je tim da nijedan MW nije izgrađen u proizvodnji energije a tolike pare su se sasule na raznorazne projkte izvedbene studije i raznorazne gluposti a nivo efektivne proizvodnje je isti kao 1992 god , isključujući privatmne projekte kao što su TE Stanari i male hidroelektrane i solarne elktrane po pravilu iz privatnog sektora kojima EPRS plaća po nevjerovatnim cijenama na svoju i štetu građana RS.
na rukovodeća mjesta se dovode politički kadrovi iz raznih stranaka koalicije kojima je jedina preporuka partija a ne znanje i sposobnost upravljanja i vođenja ovog kompleksnog sistema , nadalje pogrešno kadriranje i dovođenje uhljeba koji ničemu ne služe sa kupljenim diploama više i visoke škole je dovelo da su izdaci za plate porasli enormno i presjek bio bio otprilike da više od 50% kadra radi sa visokom i višom stručnom spremom a od toga za rad i proces proizvodnje nije potrebon ni 5% od toga , a da ne pričamo o pokradenim tenderima promašenim investicijama kao i sudkim izgubljenim sporovima koji se sve ukupno progutali enormne pare a nisu na za 1 promil poboljšali proizvodnju i tehničku sprenost.Obadvije termoelektrane su na kraju svog vijeka upotrebe i kompletna revitalizacija im je neophodna jer rok im je istekao i one sad rade po principu nek ide dok ide , i u hidroelektrani Trebinje je slična situacija gdje bi postojeća mašinska i elektro oprema moralal bit obnovljena ili čak bolje na duže staze i potpuno zamijenjena .
Niko ne spominje niti se trudi da pokrene hidroelektrane na drini , priča o saradnji sa srbijom u tim hidroelektranama pravi samo problem jer neće taj federalni dio nikada dati saglasnost na takav zajednički projekat i umjesto da to zajedno rade kao konzorcijum Elektroprivrede zajedničke BiH oni se nadmudruju a vrijeme prolazi, usput treba spomenuti da na rijeci Drini postoje sem Višegrada i HE bajina Bašta i HE Zvornik koji su da još jednom spomenem na rijeci Drini a od te dvije HE RS a ni BiH nema nikakve koristi a to nije realno jer rijeka je zajednička po onoj jesmo mi “braća” , ali nam novčanici nisu sestre.
mnoge još neoravilnosti bi mogao pisati i spominjati ali da svedem ove što sad rukovode sistemom treba smijeniti u potpunosti i postaviti sposobne i ljude od struke , napraviti temeljnu sistematizaciju u kojoj bi doprinos u radu i funkcionisanju i proizvodnji sistema bio nagrađen realnim platama, a ovaj drugi dio obavezno smanjene plate jer ih je previše pa će oni koji su sposobni potražiti sami sebi bolje uposlenje za ono za šta su se školovali mislim na administrativno – finansijski sektor i da se ovi troškovi poslovanja svedu na samo na minimalnu i kontrolisano neophodnu mjeru dok se cijeli sistem na zanovi i izgrade novi proizvodni kapaciteti , jer ovo nije samo problem uposlenih u sistemu EPRS , nego je ovo strateški resurs energije koja je o ovoj krizi izazvanoj ratovima jedan od glavnih stvari da građanima Rs a i BiH pruži sigurnu budućnost i za buduće generacije jer ovaj potencijal energetski i ovi resursi bi hranili i opstajali državu od 7-8 miliona stanovnika a kamoli našu u kojoj je jedva malo više od 3 milona,eto toliko i do skore pobjede na protestu
Hacijenda na Zagori, Ivanica, Crnogorsko primorje, Zgrada na Zlatiboru, zgrada u Beogradu, nekretnine u Trebinju, tržni centar i stanovi i kuća.
Plate prema bilansima o poslovanju se skoro svake goidine povećavaju dvadesetak posto godišnje. Takođe ogromna sredstva se ulažu u investicije takođe prema izvještajima. U tim preduzećima treba da su prezadovoljni i sa platama a i sva infrastruktura treba da je u odličnom stanju koliko se novca izdvaja za te namjene. Jednostavno je uzmite izvještaje za zadnjih dvadeset godina i vidite po godinama koliko se novca potrošilo u koje svrhe. RITE Gacko troškovi bruto plata i ostalih ličnih primanja 2021=57.855.974KM a 2022 =61.430.620KM porast oko 10% RTEU Ugljevik 2021=59.088.649KM a 2022=66.100.908KM, EKBL Banja Luka 2021=37.165.300KM a 2022=40.647.448KM, ELBJ Bijeljina 2021=18.466.479KM a 2022=21.828.670KM….Uglavnom elektro sektor usklađuje plate pravovremeno. Sad je pitanje to povećanje kome se isplaćuje? Radnicima ili nekima koji uopće ne dolaze na posao?
Moraš sa ovim paralelno analizirati kretanje broja radnika.
Mislim da se pisalo o smanjenju broja zaposlenih. Ako su smanjivali broj zaposlenih onda su povećanja plata bila još veća. RITE Gacko je smanji broj radnika za 52, RTEU Ugljevik povećao broj radnika 26, EKBL Banja luka smanji za 4, ELBJ Bjeljina povećao broj radnika za 74. Zanemariv je to procenat promjene broja zaposlenih gledajući ukupno.
Ako se baviš analitikom ne možeš da misliš. To piše u izvještajima na koje se pozivaš. Osim toga issplaćivali su otptemnine i pitanje je kako su to knjižili.