BANJALUKA – Unija poslodavaca i Privredna komora Republike Srpske su uputili inicijativu Vladi za suspenziju Odluke o najnižoj plati za ovu godinu koja iznosi 900 maraka.
Ukoliko do toga ne dođe, tvrde oni, Republika Srpska će se suočiti sa smanjenjem broja zaposlenih u privredi, padom produktivnosti i konkurentnosti, rastom inflacije i neformalne ekonomije, zatvaranjem preduzeća, preseljenjem sjedišta i djelatnosti u FbiH.
Oni poručuju da je u januaru nastavljen trend smanjenja obima narudžbi iz inostranstva, da ugovori za ovu godinu još nisu zaključeni, a da spoljnotrgovinski partneri ne prihvataju bilo kakvu opciju povećanja cijena.
“Mnogi najavljuju prebacivanje poslovanja u Federaciju BiH ili druge zemlje u okruženju zbog pogoršanja uslova poslovanja”, saopšili su oni.
Navode da je najniža plata u Republici Srpskoj 460 evra, dok je u drugom entitetu 316 evra, u Srbiji 404 evra, Crnoj Gori 450 evra.
“Zajednički stav Unije i Komore je da se još uvijek mogu spriječiti katastrofalne posljedice koje prijete našoj ekonomiji, ali da je neophodno promptno djelovati i suspendovati primjenu Odluke o najnižoj plati, do pripreme promjena u zakonskom okviru koje će doprinijeti smanjenju opterećanja na privredu, povećanju primanja zaposlenih i povećanju javnih prihoda”, saopšteno je iz poslovne zajednice.
Takođe, jedan od njihovih prijedloga je održavanje sastanka u najkraćem roku sa predsjednikom Republike Srpske.
CAPITAL: D. Tovilović
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Unija autosovinista, samo selite
da su bar jednu platu isplatili pa da kažu ne može se ali ni jednu .stoka
Da li je realno da poslodavci iz Republike Srpske dižu buku oko visine minimalca uspoređujući ga sa onim u FBiH. Ako znamo da su nameti na plate godinama veći u FBiH i ako se obračunaju dosadašnje uštede koji su poslodavci uštedjeli u Republici Srpskoj, može se slobodno izjaviti da i pri ovoj razlici u platama gledajući dugi niz godina unazad neće biti oštećeni u osnovu na poslodavce iz FBiH. Naročito ako se uzme u obzir da su u FBIH omogućili poslodavcima da isplate svojim zaposlenicima 2500KM bez nameta u prvih šest mjeseci ove godine, to je umjesto povećanja minimalca.
Odakle ideja da su nameti na plate veći u FBiH? Tamo su neoporezovani topli obrok, regres i druge naknade. U Srpskoj je sve to oporezovano i dodatno povećava iznos minimalca.
Radim u FBiH i mogu reći da ovamo rijetko ko prima minimalnu platu. S druge strane, dok sam radio u RS nikakvu drugu nisam ni dobijao. Plus dodatak u kešu koji je gazda ponekad isplaćivao, a većinom nije.
Sada toga nema, sve liježe na račun.
Istina je da malo ko radi za minimalnu platu. Samo minimalac ide preko računa.
Znači ti poslodavci rade na štetu fondu pio, zdravstva i radnika a i taj keš nije oporezovan. Cijelo društvo je sa njima na gubitku.Tako da ako zele da idu neka idu…..
Bice bice internacionale.