UGLJEVIK – Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić pohvalio je kao izuzetno važan konačan sporazum o načinu izvršenja arbitražne odluke, kojim je usaglašeno da Rudnik i termoelektrana /RiTE/ “Ugljevik” sve dok bude radila isporučuje Sloveniji jednu trećinu proizvedene električne energije, kao i isplata finansijske obaveze od 67 miliona evra.
“Bićemo u stanju da izvršimo svoju obavezu iz arbitražne odluke”, rekao je Đokić, te zahvalio svim učesnicima dogovora i izrazio nadu da će i preostala otvorena pitanja, kojih ima nekoliko, isto biti sporazumom riješena na najbolji mogući način.
Đokić je danas u Ugljeviku prisustvovao potpisivanju tri ugovora između “Elektrogospodarstva Slovenije”, Holdinga “Slovenske elektrane” i RiTE “Ugljevik” povodom arbitražnog spora koji je trajao duže od 15 godina, a odluka je postala pravosnažna prošle godine.
“Vlada Republike Srpske je zajedno sa matičnim preduzećem `Elektroprivreda` i zavisnim preduzećem RiTE `Ugljevik` vrlo odgovorno pristupila razumijevanju sadržaja arbitražne odluke i bila u punoj koordinaciji o vođenju pregovora RiTE i `Elektrogospodarstva Slovenije`, uz razumijevanje za obje strane”, ocijenio je Đokić.
Kao važno je naveo da više ne postoji zabrinutost za dalje funkcionisanje RiTE, što je i bio najvažniji cilj, te ukazao na razumijevanje u sistemu “Elektroprivrede” i principe solidarnosti dok se odluka bude izvršavala.
Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović rekao je novinarima da će trećina električne energije iz RiTE biti isporučena slovenačkoj strani po cijeni koja je bliska cijeni koju plaća matično preduzeće, svakako ne tržišna.
Prema njegovim riječima, presuđenih 67 miliona evra platiće iz svojih sredstava “Elektriprivreda Republike Srpske” u 14 polugodišnjih rata, sa kamatnom stopom od jedan odsto.
“Postoje još neka potraživanja slovenačke strane i o tome će teći razgovori, ali mislim da smo riješili više od 90 odsto problema i stvorili uslove da radimo na nekim zajedničkim projektima u Republici Srpskoj u budućnosti”, naveo je Petrović.
On je dodao da je saradnja sa Slovenijom i do sada bila dobra, jer su oni među većim kupcima struje iz “Elektroprivrede Republike Srpske”.
“Omogućili smo da RiTE `Ugljevik` nesmetano radi u budućnosti, da Ugljevik dobija koncesionu naknadu od pet miliona maraka godišnje, da radnici, dobavljači i izvođači radova imaju budućnost i da zadrže radna mjesta”, naveo je Petrović.
Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske nije problem prefakturisala građanima kroz cijenu struje, nego se odrekla dijela dividende iz “Elektroprivrede” nauštrb toga da građani ne osjete ovaj finansijski problem.
Vršilac dužnosti direktora RiTE “Ugljevik” Diko Cvijetinović rekao je da je potpisivanje ugovora sa slovenačkom stranom veliki dan za ovo preduzeće, čime je riješen spor koji je trajao više od 15 godina.
“Sada smo sigurni da nastavak rada RiTE neće biti pod znakom pitanja, a ima razumijevanja obje strane da se saradnja i unaprijedi”, ocijenio je Cvijetinović.
Generalni direktor Holdinga “Slovenske elektrane” Tomaž Štokelj zahvalio je za lijep prijem i za konstruktivnu saradnju, istakavši da je posebno radostan što će poslije 30 godina krenuti isporuka električne energije.
“Osim toga, dogovorili smo plaćanje glavnice, obaveze koja proističe iz arbitražne odluke u visini 67 miliona evra u skladu sa odlukom tribunala u Beogradu. Vjerujem da ćemo sa takvom pozitivnom saradnjom u sljedećim mjesecima riješiti i ostala otvorena pitanja, kao i da ćemo graditi poslovnu saradnju”, rekao je Štokelj. Srna
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Veliki uspjeh našeg pregovaračkog tima. Hahaha
Hondurase !!! Šta je ovo ???
Vlada se odrice nase dividende niko ne pita male akcionare nista. Dug BiH kao zemlje sukcesora prikacili akcionarima Rite Ugljevika pa ce ERS to da placa a svi akcionari da trpe. Trecina struje Slovencima ispod trzisne vrijednosti.
Nije vise pljacka nego otimacina
Nas treba sviju … kuku lele samo. Nas će trovati, a Slovenci će uzimati pare. Mi nismo ni za šta sposobni
Pa nije ERS sad pregovarala o tome da li će ili neće isporučivati struju, ovo je samo realizacije arbitražne presude u Beogradu koji je ovako presudio.
Danas je sklopljen dogovor o cijeni po kilovat času te isporučene energije kao i to kako će se otplatiti novčani dio presude
Žestoko! 120 miliona KM godišnje. 20 miliona KM u parama i 500 GWh u struji.
Zasto isporucivati po cijeni bliskoj koju placa maticno preduzece??! Zasto ne trzisna cijena? Kakva je ovo svinjarija?
Znaci, kopamo nas ugalj i zagadjujemo svoju okolinu da bi slovenci dobili cistu struju?
Ljudi, sta je ovo??
Daje se ispod cijene da bi se dobila razlika u kešu. To je jasno kako funkcionise kad trgujes sa drzavnom robom. Das ispod cijene a na ruke uzmes kes.
Samo pokrenuti pitanje odgovornosti za ovu situaciju i odgovorne adekvatno kazniti, te oduzeti im svu imovinu ako ima pravosudja tj pravde…
Ko ce oduzeti kucu u Australiji ? Onaj direktor sto su mu dijeca naslijedila 8 miliona na banci i nekretnine u Australiji ??
Nasljednicima niko nista ne moze oduzeti. Pljacka se isplati.
Situacija je takva kakva je. Doći će na red nekad i ove presude i dogovori.Ako uprave i vlade u entitetima naprave previše štete RITE-R-A u budućnosti će se morati ići tužbom za obeštećenje. Sad je pitanje da li će matično preduzeće izmiriti prouzrokovanu štetu iz svojih sredstava a na teret matičnog preduzeća ili će tu nastalu štetu prenijeti na male akcionare upisujući tu nastalu štetu kao obavezu RITE-R-A potraživajući od RITE-R-A iznos koji plate slovencima ili će u visini tog iznosa izvršiti dokapitalizaciju. Sve su to igre da se pokradu mali akcionari a na kraju većina štete pada na leđa zaposlenih. Uglavnom sve polako ima i FBIH napravljenih velikih nepravilnosti te će trebati prvo tužiti FBIH za velike iznose a kad se te presude dobiju pred međunarodnim sudovima onda će vlasti u Republici Srpskoj vjerovatno same prihvatiti da ponište sve pogrešne odluke i obeštete akciopnarska društva a samim tim i akcionare u tim društvima koji izdrže da ostanu akcionari do kraja. na žalost mnogi mali akcionari i zaposlenici će prodati svoje akcije u bescijenje ne čekajući da se sve posloži na zakonit način.
Šta misliš kako bi u slučaju arbitraže između Makedonije i JP Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostaru presudio sud u Zagrebu? Nemoj se praviti naivan…
Trebalo je da se dogovori da će cijena isporučene struje biti 60-70-80 ili 90% od prosječne cijene na nekoj berzi u prošlom mjesecu. Ako se dogovorila fiksna cijena onda je to namjera da se RTEU-R-A dovede u jako loš položaj.
Koji je to direktor?