BANJALUKA – Kredit zvorničke „Energolinije“ zbog kojeg se sudilo bivšem premijeru Republike Srpske Aleksandru Džombiću je vraćen i u vezi njega ne postoje bilo kakve obaveze, saznaje portal CAPITAL.
Džombić je u oktobru prošle godine oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja i ovlašćenja prilikom odobravanja kredita od 19,4 miliona KM ovom preduzeću, plasiranog preko Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske.
U međuvremenu, IRB je ovaj kredit koji nije uspio naplatiti zajedno sa brojnim drugim kreditima ukupno vrijednim 180 miliona KM prodao firmi „Standard Računovodstvene Usluge“ u vlasništvu advokata Miloša Stevanovića.
Stevanović je za razliku od IRB-a bio uspješniji, te je kredit naplatio od „Alumine“ koja je bila jemac „Energolinije“.
Da li ga je naplatio u punom iznosu, nismo uspjeli saznati jer Stevanović o ovoj temi nije želio da razgovara, poručivši kratko u telefonskom razgovoru da nema komentar.
Inače, kako nam je potvrđeno u Republičkom javnom tužilaštvu, oni su u januaru ove godine uložili žalbu Vrhovnom sudu Republike Srpske.
„Žalba je uložena zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, zbog povrede Krivičnog zakona i zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja“, kazali su nam oni.
Prema ocjeni onih koji su sudski proces pratili od početka, isplatom kredita, tužilaštvo je izgubilo još jedan važan agrument u svojoj namjeri da dokaže Džombićevu krivicu.
Novinar Đorđe Vujatović smatra da tužilaštvo u prvostepenom postupku nije uspjelo dokazati da je Džombić odgovoran za štetu koja je nastala zbog neisplaćivanja kredita.
„Dokazi koje je tužilaštvo izvodilo, prema mom mišljenju, nisu bili dovoljno dobri da bi ga povezali sa nepravilnostima koje su se kasnije događale i pričinjenom štetom“, kaže on.
Vujatović napominje i da je Džombićeva odbrana više puta naglasila da je za praćenje realizacije kredita isključivo odgovorno rukovodstvo IRB-a, koje je propustilo da koristi radnje koje su im bile na raspolaganju.
„Prateći cijeli slučaj i poteze koje je tužilaštvo vuklo, u nekim momentima sam pomislio da je ovaj slučaj pokrenut zbog činjenica da se o aferi izvlačenja novca priča duže od decenije, a da se pravosuđe i vlast na neki način peru zbog činjenice da su bivšem menadžmentu Birača „dozvolili“ bijeg“, zaključuje on.
Slično razmišlja i novinar Ognjen Matavulj. Njegov utisak je da tužilaštvo nije ponudilo dovoljno dokaza da se Džombiću izrekne osuđujuća presuda.
„Međutim, sav taj proces je prilično zakasnio jer je postupak pokrenut deset godina nakon što je, prema optužnici, počinjeno krivično djelo“, kaže Matavulj.
Podsjećamo, optužnicom koju je podiglo Republičko javno tužilaštvo RS, Džombić je optužen da je omogućio davanje kredita, iako je, bio svjestan da je korisnik kreditno nesposoban i da neće moći vraćati kreditna sredstva.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kad ce mali akcionari da naplate svoje ?
Svi su se naplatili osim akcionara .
Znači za servisiranje dugova prema državi para nema ali kad pare treba da završe u privatnim džepovima preko noći se pronađe rješenje?! I sve u skladu sa zakonom?! Zanimljivo…
Sad će Džombić naplatiti odštetu od države a naplata kredita u privatni džep.
Samo patriotski i napred!
Zna li se za koliko je prodata Alumina i jeli placeno Biracu za Aluminu ?