BANJALUKA – U BiH je u prethodnih nešto manje od mjesec dana propalo 105 preduzeća.
Prema najnovijim podacima iz sudskih registara od 19. jula do 14. avgusta likvidacioni ili stečajni postupak otvoren je kod 35 preduzeća, dok je taj postupak završen kod 70 subjekata.
Među firmama kod kojih je pokrenut postupak stečaja ili likvidacije su preduzeća „Topmetal” iz Laktaša, “System co” iz Bijeljine, “Kula trend” iz Goražda, “Optimus” iz Visokog, “Faniplast” iz Lukavca te “Tarmel digital” i “Fornax” iz Zenice.
Na spisku firmi kod kojih je okončan stečajni ili likvidacioni postupak nalaze se preduzeća “Feroglob holding” iz Brčkog, “Čumić” iz Doboja, “Etilen” iz Bijeljine, “Alfafin” iz Banjaluke, “MH Group” iz Zvornika, “Primat Invest” iz Laktaša, “Farmland foods” iz Nove Topole.
Ovim je nastavljen trend gašenja firmi u BiH koji je prisutan već duže vrijeme.
Prema podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge RS (APIF) samo u RS lani su ugašena ukupno 303 poslovna subjekta, dok je u istom periodu 2022. godine ugašeno 245 poslovnih subjekata.
U toku 2023. godine pokrenut je 101 stečajni postupak, što je za 26 više u odnosu na godinu ranije. Ukupan broj likvidacionih postupaka iznosio je 18, dok su u istom periodu 2022. godine zabilježena 23 likvidaciona postupka.
CAPITAL: V. P.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gašenje poslovnih subjekata ne mora uvijek biti rezultat lošeg poslovanja niti je to nužno loša stvar za privredu neke zemlje. Ono što je bitno je da je broj novoosnovanih poslovnih subjekata dovoljan da održava organski rast u dužem vremenskom razdoblju. Dakle, ovdje nam nedostaje broj novoosnovanih preduzeća/poslovnih subjekata u istom periodu, kako bismo imali potpuniju informaciju (i u razvijenim ekonomijama broj likvidiranih poslovnih subjekata je veliki, s tim da su tamo likvidacione procedure dosta efikasnije i brže od ovih kod nas) …
Posebno mi se sviđa ovo “organski rast u dužem vremenskom razdoblju”. Mora da si neki institucionalni subjekat.