BANJALUKA – Energetska tranzicija i prelazak na obnovljive izvore energije je izvodljiva, realna i moguća jer imamo sve moguće potencijale, a da bi se ona postigla, neophodno je ukloniti birokratske prepreke i opstrukcije.
Član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju RESET Damir Miljević kaže da je osnovna stvar koja bi trebalo da se obezbjedi u BiH dekarbonizacija domaće potrošnje, koja je trenutno pod raznim blokadama i opstrukcijama.
“Najlakši put je da pustite građane i privredu da proizvedu svoju energiju, prije svega, solarnu energiju. Kod nas je taj proces skoro zaustavljen. Zakone imamo, ali podzakonski akti su ili loši ili ih nema, dok elektroprivrede opstruišu razvoj da bi sačuvale monopol. Za to vrijeme, navalili su strani investitori na naše obnovljive izvore, a mi nismo u ugovore ubacili obavezu da te jeftinije kilovate nama prodaju umjesto što ih šalju u inostranstvo“, kaže Miljević.
Drugi problem, rekao je Miljević na današnjem okruglom stolu sarajevskog Mediacentra u Banjaluci o stranim investicijama u BiH koje se odnose na ekološku održivost termoelektrana na ugalj, jeste taj da mi do sada nismo krenuli u ozbiljan dijalog o zatvaranju rudnika i termoelektrana.
“Trošak ovog postupka može biti jeftin ili skup, do nas je. Problem sa elektroprivredama je da što za sebe pogrešno misle da će biti nosioci energetske tranzicije, a oni su ti koji se moraju transformisati. Nigdje u Evropi one to nisu radile. Energiju danas može da proizvodi svako, a elektroprivrede bi trebalo da se okrenu uslugama balansiranja i skladištenja, agregacije i tako dalje“, kaže Miljević.
Kada se govori o kineskim kompanijama koje su odavno ušle u domaći energetski sektor, na okruglom stolu je istaknuto da domaće vlade sklapaju poslove tamo gdje imaju prostor za manevar i dogovor bez strogih kontrola kakve nameće EU.
Preskupi megavati
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je ekonomija neumoljiva i da će ona zatvoriti neefikasne termoelektrane čiji je megavat postao preskup.
“Energija iz termoelektrana bi trebalo da bude alternativna, a ne glavni izvor. Mi više nismo ono što smo bili prije 40 godina, nismo bogati ugljem i nemamo nove elektrane. Moramo sami da proizvodimo struju, prije svega iz sunca kojeg imamo koliko hoćete, ali ga ne koristimo“, kaže Pavlović.
Informacija da ugalj izvozimo u Srbiju a da naši kapaciteti ostaju bez ovog energenta jasan je pokazatelj da smo potpisali nepoštene ugovore koji povećavaju cijene, da elektroprivrede završavaju sa gubicima, koje onda rješavaju povećavanjem cijena električne energije.
“Moramo shvatiti da će električna energija biti sve skuplja i skuplja, a posebno ona iz uvoza. Jedino rješenja za nas je da se okrenemo domaćoj obnovljivoj proizvodnji za koju imamo dobre mogućnosti, a da shvatimo da će ekonomija ugasiti termoelektrane na ugalj“, rekao je Pavlović.
Dragan Ostić, asistent na programu “Energija i klimatske promjene” iz Centra za životnu sredinu rekao je da su kapitalni javni projekti u BiH prevashodno infrastrukturni i energetski i da se često finansiraju kreditima stranih banaka ili se kao izvođači radova pojavljuju strane kompanije koje pobjeđuju na tenderskim procedurama.
“Nerijetko u ovim procedurama nailazimo na manjak transparentnosti, određeni finansijeri se biraju radi lakših procedura, a neki od projekata su u suprotnosti sa međunarodnim obavezama BiH. Ugovori koje kineske kompanije potpisuju sa privatnim i javnim subjektima u BiH su uglavnom netransparentni, sakriveni od javnosti, a neki vjeruju da je razlog tome prikrivanje korupcije“, kaže Ostić.
Za to vrijeme, kaže Ostić, BiH uvozi energiju, lagano ostaje bez uglja, nezakonito otvara rudnike, a birokratija koči razvoj obnovljivih izvora energije.
Tarik Moćević koordinator projekta koji realizuje Mediacentar kaže da su istraživali kako mediji izvještavaju o stranom uticaju u BiH te da su identifikovali netransparentnosti u radu, ugovorima, učešću kineskih kompanija u njima.
“Mediji kredite kineskih banaka često nazivaju investicijama, a radi se o zajmovima za javne infrastrukturne projekte i učešće kineskih kompanija u njima. Posebno su interesantni energetski projekti i termoelektrana na ugalj“, rekao je Moćević.
CAPITAL: A. Pisarević
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Interesantno je primetiti da ne postoji niko ko je elektroenergetičar po struci da je ovde iznosio mišljenje. Slično bi bilo da pričaju svi osim doktora o bolestima i ozdravljenju ljudskog tela.
Damir Miljević nema pojma kako funkcioniše elektroenergetski sistem, a opšta priča da imamo dovoljno sunca i vetra vredi za celi svet. Pa zašto onda Kinezi grade tolike nuklearne elektrane i termoelektrane na ugalj, ako može samo sunce i vetar?
Molim vas kao ozbiljan medij da prestanete pratiti medijski samopromotere koji o svemu znaju najbolje. Ili ih čim prije zamolite da pređu na medicinu 🙂
Zašto, kada ste tako pametni, ne zaustavite rat u Ukrajini I Palestini ili još bolje, vulkanske erupcije, koji su najveći zagađivači, nego ste se okomili na naše termoelektrane, da im naplaćuje takse, ili što je još gore da ih zaustavite, pa da nam zapad prodaje struju po znatno većim cijenama, što će definitivno dovesti do gašenja i ostale privrede.Znzči postali ste dio zapadnog lobija, i treba vas ugasiti.
Niko nam ne brani da gradimo druge elektrane, eno Srbija planira nukelarku, ali u niklearku se ne mogu zapošljavati uhljebi sa kupljenim diplomama, zato se naši drže uglja… Niko nam ne brani ni da gradimo ogromne količine hidroenergije (kao Norveška), ali onda bi bila pobuna nekih “ekologa”… Mislim ja da ovaj narod ŽELI da propadnemo to je ključno. Što se tiče vulkana, oni u stvari privremeno hlade planetu zbog sulfatnih čestica koje odbijaju sunce, a što se tiče ugljen diokside, guglaj C13 ratio i stratospheric cooling, dvije stvari koje se ne mogu objasniti drugačije osim da je CO2 iz ljudskih izvora, i da je zaista CO2 uzrok zagrijavanja a ne jača insolacija
I ja sam za to da rec daju strucni ljudi, a ne neki samoproglaseni analiticari i eksperti koji znaju svaku struku i nauku kao sto je neki damir miljevic, ekpert za prepricavanje ZUTE STAMPE.