SARAJEVO – Uveliko traje berba grožđa na hercegovačkim vinogradima. Iako je urod nešto manji, kvalitet je, kažu proizvođači vina, vrhunski. Nadali su se da će ova godina biti značajna i zbog stupanja na snagu Zakona o vinima na nivou BiH koji je usvojen prošle godine. Ali, njegova primjena još nije počela zbog čega vinari bore stare bitke, poput one kako spriječiti uvoz vinskih sorti.
Radenko Vukoje, vlasnik vinarije „Vukoje“ redakciji CAPITAL-a javio se upravo iz vinograda. Kaže jako je dobar kvalitet grožđa, ali i urod. Vjeruje da će ovo biti najbolja godina u posljednjih deset godina. Što se tiče zakona, nije imao mnogo toga za reći.
„Kada se zakon bude implementirao moći ćemo govoriti o njemu, sada je stavljen na monitoring, a kada će biti u primjeni, nije pitanje za mene“, kaže Vukoje.
U vinogradu je i direktor vinarije „Čitluk“ Željko Nakić koji kaže da su svi iz računovodstva i proizvodnje izašli da poberu grožđe prije kiše.
Nešto je manji urod, ali će od ovogodišnjeg grožđa biti vrhunsko vino, njegova je ocjena. Takvo vino moglo je biti uskraćeno kupcima u Evropskoj uniji da nije usvojen Zakon o oraganizaciji tržišta vina u BiH.
„Taj zakon je nama bio nužan jer bi nama EU vjerovatno zabranila izvoz vina da nije usvojen. To je benefit, jer mi nismo imali jedinstvenog zakona o vinu. On u praksi ni sada ne postoji, ali postoji nada da će se usvojiti podzakonski akti i napraviti sve drugo kako bi se taj zakon mogao primjenjivati“, rekao je Nakić u razgovoru za CAPITAL.
Vinari koji imaju svoje vinograde ogorčeni su na uvoz grožđa iz Makedonije
Dugogodišnji problem u vinarstvu Bosne i Hercegovine je uvoz grožđa iz Makedonije za proizvodnju vina. Nakić pojašnjava da je to i sada djelimično zakonom regulisano, ali da se u praksi svake godine uvezu velike količine grožđa od kojih se prave vina.
„Vinsko grožđe nema svoj tarifni broj, uvozi se pod ostalo. Grožđe prije svega dolazi iz Makedonije. Nadamo se da će se sprovedbom novog Zakona ovo urediti“, pojasnio je Nakić.
Da je to tako može se provjeriti jednostavnom provjerom oglasa na sajtu OLX.ba, gdje prodavci nude makedonska grožđa za vina i rakiju. A među njima isključivo vinske sorte Smederevku, Vranac, Merlot, Cabernet Sauvignon.
Novi zakon, između ostalog, trebao bi donijeti zaštitu domaćih vina, jer bi po prvi put, vina trebala dobiti oznake geografskog porijekla.
Sagovornici CAPITAL-a su saglasni da će se rezultati usvojenog zakona vidjeti tek onda kada počne primjena odnosno kada bude jasno koje mehanizme, na koji način i ko sprovodi, te na kojoj teritoriji.
Rezultati vinara ove godine isti su kao i prošle, pokazuju brojevi Spoljnotrgovinske komore BiH koji kažu da se skoro pet puta veća vrijednost vina uveze u BiH nego što se izveze.
Naime uvezeno je 4,5 miliona litara u vrijednosti od nešto više od 24 miliona KM, a izvezeno je 1,8 miliona litara u vrijednosti od nešto više od pet miliona KM.
„Evropsko tržište vina je izrazito konkurentno i tu naša vina moraju konkurisati vinima iz tradicionalnih vinskih regija iz EU, kao što su Španija, Francuska i Italija. Izgradnja brenda na EU tržištu je jako zahtjevna, potreban je niz marketinških aktivnosti kako bi se povećala prepoznatljivost naših vina, a i kapacitetom nismo konkurentni velikim evropskim proizvođačima“, pojašnjavaju Komori.
Najviše vina u BiH se uvozi iz Hrvatske, Makedonije, Srbije, Crne Gore i Francuske, a najviše se izvozi, takođe, u Hrvatsku i Srbiju, zatim u Njemačku, Crnu Goru i SAD.
„Jedan od glavnih razloga zašto su Hrvatska i Srbija naša glavna izvozna područja je blizina tržišta, isto govorno područje. To su tradicionalna tržišta kroz istoriju i ljudi imaju naviku piti naša vina. Takođe, veliki broj naših vina se izveze u Hrvatsku pa se onda dalje plasira u zemlje EU“, dodaju u odgovoru za CAPITAL iz STK.
Zakon o organizaciji tržišta vina u BiH kojim se utvrđuju principi organizacije ovog tržišta i preciziraju odredbe o proizvodnji grožđa i vina usvojen je prije nešto više od godinu dana. Usvojen je kao jedan u setu reformskih zakona na evropskom putu Bosne i Hercegovine, za šta je vlast na nivou BiH dobila aplauz iz Brisela.
CAPITAL: A. T. R.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Vukoje je najveći kupac makedonskog grožđa. Njegovi vinogradi su mladi sa lošim sortama i ne mogu obezbjediti ni plovinu grožđa za količinu vina koje proizvede. Nešto malo kupuje u Z.Hercegovini za ograničene serije vrhunskog crnog vina.