BERLIN, Predsjednik Rusije Vladimir Putin neće biti na spisku gostiju kada se predsjednik SAD Barak Obama i druge svjetske vođe budu okupili u Njemačkoj sljedeće sedmice.
Putin, ipak, ostaje centralni igrač u međunarodnim odnosima, uključujući pregovore o nuklearnom programu Irana, piše agencija Asošiejted pres u svojoj analizi.
Očekuje se da će Obama na skupu zemalja članice G7 zahtijevati da se Rusiji – zbog podrške Kremlja proruskim pobunjenicima u Ukrajini – produže sankcije, čije važenje ističe ovog ljeta.
Rusija je 1998. pozvana u članstvo Grupe sedam vodećih industrijskih zemalja svijeta, koja je potom promijenila naziv iz G7 u G8. Međutim, Rusiji je prošle godine suspendovano članstvo zbog njenih postupaka u Ukrajini.
Rusija trpi i druge sankcije zbog toga, ali njen predsjednik ostaje centralni igrač u međunarodnim odnosma, iako se lideri Zapada zalažu za njegovu izolaciju dok traje kriza u Ukrajini.
Ovog mjeseca je, na primjer, njemačka savezna kancelarka Angela Markel došla u Moskvu na razgovore sa Putinom, američki državni sekretar Džon Keri došao je u Soči takođe na razgovore sa njim, a Putin i britanski premijer Dejvid Kameron razgovarali su ovih dana telefonom i dogovorili nastavak pregovora čiji je cilj okončanje građanskog rata u Siriji, pošto je saradnja sa predsjednikom Rusije i na ovom polju od krucijalne važnosti.
Američki zvaničnici tvrde da je Putinovo uključivanje ograničeno na polja gdje Moskva i Zapad imaju zajednički interes, i ukazuju da to ne bi trebalo da se posmatra kao znak da Zapad prihvata status kvo u Ukrajini, čiji krajnji istok kontrolišu proruski separatisti i čije je poluostrvo Krim Rusija pripojila u martu prošle godine.
Potpredsjednik SAD Džo Bajden izjavio je prošle srijede: “Ima smisla sarađivati tamo gdje postoji obostrani interes, dokle god se od tebe ne traži da odstupiš od principa koji su bitni za bezbjednost i dobrobit tvoje zemlje, tvojih saveznika i tvojih prijatelja“.
Neki analitičari smatraju da zbog saradnje sa Putinom, Zapad šalje protivurečne signale Ukrajini, čija vlada traži više podrške u borbi sa separatistima.
Metju Rohanski, ekspert za bivše zemlje Sovjetskog Saveza pri Vilsonovom centru, ukazuje na to da u Ukrajini “raste razočarenje” zbog, kako tamošnji zvaničnici smatraju, “anemične privrženosti” Zapada zaštiti njenog suvereniteta.
“Svi se oni duboko plaše da će ih SAD baciti pod točkove autobusa u sklopu nekakve velike pogodbe sa Putinom”, izjavio je Rohanski iz Kijeva, gdje on ima sastanak sa zvaničnicima Vlade u Kijevu i predstavnicima ukrajinskog civilnog sektora, prenosi B92.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.