BANJALUKA, Vlada Republike Srpske podržava mjere i aktivnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, koje su usmjerene na obezbjeđivanje uslova za proizvodnju i otkup pšenice i drugih žitarica, a posebno regresirano dizel gorivo od 100 litara po hektaru zemljišta.
Na današnjoj sjednici prihvaćena je informacija o proizvodnji, preuzimanju i otkupu pšenice roda u ovoj godini, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Vlada je posebno podržala otkup ponuđenih količina domaće proizvodnje pšenice, te obezbjeđenje obrtnih sredstava mlinsko-pekarskoj industriji za otkup domaćih poljoprivrednih proizvoda.
Podržane su mjere koje se odnose na iniciranje dijaloga prerađivača i proizvođača s ciljem definisanja uslova za otkup pšenice, zatim obezbjeđenje premije za proizvedenu i prodatu merkantilnu pšenicu ovogodišnjeg roda u iznosu 0,05 KM po kilogramu, te obezbjeđenje 250 KM podsticaja po hektaru sjetvene površine pšenice.
Vlada Srpske je zadužila Investiciono-razvojnu banku Republike Srpske da u okviru postojećih kreditnih linija i zajmova obezbijedi sredstva za otkup tržišnih viškova pšenice ovogodišnjeg roda, koja je proizvedena u Srpskoj.
U ovoj godini Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na osnovu pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela, realizuje podsticajne mjere kao podršku tekućoj proizvodnji.
Resorno ministarstvo realizuje podsticaj za proizvodnju merkantilne pšenice u 2014-2015. godini, u iznosu od 250 KM po hektaru, za minimalno 1,5 hektara zasijane površine.
Zaprimljeno je 956 zahtjeva za prijavljenu i zasijanu merkantilnu pšenicu na površini od 6.604 hektara, te je izvršen obračun prvog dijela podsticaja za proizvodnju pšenice u ovoj godini, kojim je odobreno 669.757 KM za 760 korisnika i sjetvenu površinu od 5.358 hektara.
Regres za dizel gorivo za potrebe izvođenja proljećnih i jesenjih radova u poljoprivredi, iznosi 0,60 KM po litru, a realizacija ove mjere je u toku u skladu sa spiskovima koje je odobrilo resorno ministarstvo na bazi površina prijavljenih i upisanih u registar poljoprivrednih gazdinstava.
Premija za proizvedenu i prodatu merkantilnu pšenicu ovogodišnjeg roda iznosi 0,05 KM po kilogramu, a ukupan iznos podsticaja po hektaru sjetvene površine pod merkantilnom pšenicom u 2014-2015. godini iznosi 510 KM po hektaru za minimalan prinos od četiri tone po hektaru. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Prvo i osnovno pitanje: Zasto je doslo do smanjenja povrsina pod psenicom sa 40.000 na 25.000 hektra? Kada Vlada i Ministarstvo poljoprivrede daje 510 maraka po hektaru…smjesno i zalosno od strane Ministarstva poljoprivrede.
ASOCIJACIJA POLJOPRIVREDNIH
APUS
UDRUŽENJA SEMBERIJE
Komitska 174, 76300 Bijeljina
REAGOVANJE: Na odluku Vlade o mjerama podrške Ministarstva poljoprivrede za posticaje u proizvodnji pšenice
Sagledevajuću realnu situaciju na terenu, kao i probleme sa kojim se poljoprivredni proizvođači susreću u proizvodnji strnih žita tj. pšenice i naš predlog od 10 feninga posticaja za kilogram otkupljenog pšenice su mjere koje je Ministarstvo poljoprivrede moralo sagledati.
Podrška Vlade, Ministarstvu poljoprivrede za strateški proizvod kao što je pšenice je potpuno neozbiljan. Moželi se podržati pad proizvodnje pšenice kao strateškog proizvoda sa 40.000 Ha, na 25.000 Ha? Zar niko u Vladi nije postavio ptanje, zbog čega je došlo do ovakog drastičnog pada od 30% u jednoj godini?
APUS je pokušo svojim pitanjima da objasnimo uzroke pada u površinam pod pšenicom i dao određena rešenja. Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede nismo dobili nikakav odgovor. Opet postavljamo pitanje, gospodi iz Ministarstva poljoprivrede: da nam oni daju odgovor: zbog čega je došlo do drastičnog pada od 30% u površinama pod pšenice, kada imamo posticaje čak od 510 maraka po hektaru?
Subvencionisanje po hektaru može da se ostvare samo na 25% površina zasijanim pod pšenice. Od ukupno 25.000 Ha zasijno pod pšenicom u ovoj godini, samo na 6.600 Ha će dobiti posticaj po jedinici površine tj. po hektaru. Postavlja se pitanje: zbog čega toliko malo površina će biti subvencionisano? Zbog obimne papirologije, kao i administrativni prepreka su problem sa kojim se susreće veliki broj poljoprivredni proizvođača, naročito je to izraženo kod nekomercialni gazdinstava.
Ako uzmema da je ova godina bila veoma loša za proizvodnju strnih žita tj. pšenice u pogledu klimatski faktora, kao i nedostatak finansijski sredstava u primjeni svi agrotehnički mjera, tako da se očekuje prinos koji će biti isprod prosjeka. Uzmimo da će njaveći dio poljoprivrednih proizvodač imati prinos od 3-4 tona po hektaru. Posticaji od 5 feninga po kilogramu će im donijeti od 150-200 maraka po hektaru. Ako još dodamo 60 maraka na regresianno dizel gorivo po hektaru, imamo da će je najveći broj poljoprivredni proizvođača ostvariti subvencije od 210-260 maraka po hektaru. Postavlja se pitanje: Dali ovi posticaji mogu biti dovoljno u proizvodnju pšenice u današnjim uslovima?
Cijenu strnu žita diktira svetsko tržište, gde smo sa druge strane, mi mali proizvođači u odnosu na to tržište. Ako uzmemo da je trenutna cijena pšenice 28-29 feninga na svetskim berzama, a da je je naša cijena proizvodnje oko 30 feninga onda se nevidi nikakva profit iz ove proizvodnje. Posticaji od 5-6 feninga po kilogramu, koji će ostvariti najveći broj poljoprivredni proizvođača je mali i budućnost proizvodnju pšenice vodi ka daljem padu u Republici Srpskoj. Da bi imalo spasli proizvodnju strni žita u narednim godinama naš predlog je da se ove godine premija za pšenicu bude 10 feninga po kilogramu. To bi samo donekle ovu proizvodnju dovela do granice rentabilnost. Sve ispod 10 feninga je stvaranje ogromni problema, koji će se odraziti na površine i proizvodnju pšenice u idućim godinama.
Mi apelujemo na Vladu i Ministarstvo poljoprivrede da još jednom preispita odluke o posticajam u proizvodnji pšenice. Takođe, pozivamo ljude iz Ministarstva poljoprivrede, prije svega pomoćnike Ministra da dode u Bijeljinu da razgovaraju o načinu da se prevaziđe i nađe rešenje ovom problemu. Mi na kraju moramo zbog teške sitaciju u kojem se nalazi čitav sektor poljoprivrede, kao i veliki poljoprivredni proizvođača da svoja prava da ostvaruje najnepopularnijim mjera tj. protestima.