NJUJORK, Prošle je sedmice kurs dolara na svjetskim valutnim tržištima snažno porastao, prema evru čak 3 odsto, jer se u SAD-u očekuje povećanje kamatnih stopa, dok će u evrozoni cijena novca vjerovatno još dugo ostati rekordno niska.
Kurs evra potonuo je prošle sedmice prema američkoj valuti 3 odsto, na 1,0830 dolara, najniži nivo od kraja maja.
Dolar je ojačao i prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena porasla 1,1 odsto, na 124,05 jena.
Kurs evra je, pak, oslabio prema ‘japancu’, za 1,9 odsto, na 134,35 jena.
Dolar je ojačao i prema većini ostalih valuta, pa je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošle sedmice porastao oko 2 odsto, što je njegov najveći nedjeljni skok od polovine maja.
Uspon dolara zahvaljuje se izjavi predsjednice američke centralne banke Janet Yellen da se američka ekonomija stabilno oporavlja, pa bi Fed do kraja godine mogao povećati ključne kamatne stope.
Ključne kamate Feda već se šest godina kreću na rekordno niskim nivoima od oko nula odsto, a izjava Janet Yellen razuvjerila je one ulagače koji su spekulisali da Fed neće povećati cijenu novca u ovoj, nego tek u idućoj godini.
Zbog toga sada na tržištima više nije pitanje hoće li povećanje kamata uslijediti ove ili iduće godine, nego slijedi li taj potez Feda u septembru ili decembru?
Ulagačima je nedjeljama u fokusu bila neizvjesnost hoće li Grčka postići dogovor s kreditorima i izbjeći izlazak iz evrozone. Sporazum je postignut u ponedjeljak, a premda je zahvaljujući tome izbjegnuta veća kriza u evrozoni, evro je oslabio. Posljedica je to skretanja pažnje ulagača s grčke krize na osnovne ekonomske pokazatelje, koji idu u prilog jačanju američke valute.
“Fokus je s Grčke, kao glavnog pokretača tržišta, preusmjeren na ciklus povećanja kamatnih stopa u SAD-u, pa dolar jača na osnovu toga. Od sada kurs evra slabi prije svega zato što dolar jača”, kaže Adam Cole, valutni analitičar u RBC Capital Marketsu.
Britanska je funta, pak, skočila prema evru na najviši nivo u 7,5 godina, nakon što je guverner britanske centralne banke Bank of England (BoE) Mark Carney u četvrtak najjasnije dosad signalizirao vremenski okvir u kojem bi kamatne stope mogle biti povećane u Velikoj Britaniji. Poručio je da će se odluka o tome naći u fokus negdje oko kraja godine.
Izjave iz Feda i BoE-a u vezi kamata u oštroj su suprotnosti s onime što poručuju iz Evropske centralne banke (ECB). Na redovnoj mjesečnoj sjednici čelnici ECB-a odlučili su zadržati rekordno niske kamate, a ponovili su i da će program kvantitativnog popuštanja, ukupno ‘težak’ više od 1.000 milijardi evra, provoditi najmanje do septembra 2016. godine.
Mnogi trgovci i valutni analitičari očekuju da će zbog različitih monetarnih politika koje se vode u SAD-u i evrozoni evro nastaviti slabiti. Međutim, neki smatraju da je povećanje kamata u SAD-u već uglavnom uračunato u kurs toga valutnog para.
“Toliko dugo očekujemo to povećanje da postoji golemi rizik da se, u trenutku kada do toga stvarno dođe, dogodi klasičan ishod tipa ‘kupi na glasinu, prodaj na činjenicu'”, kaže Bart Wakabayashi, direktor u kompaniji Street Global Markets. Hina
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
SAMO STAMPAJTE,PAPIR SVE TRPI…ONI VAMA ZLATO,SIROVU NAFTU,SIROVINE,HRANU A VI NJIMA LAZNE DOLARE…
PROVALJENI STE !!!!