BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović razgovarala je danas u Banjaluci sa šefom Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ u BiH Ijanom Braunom o realizaciji zajedničkih projekata, a posebna pažnja usmjerena je na projekte u oblasti razvoja energetskog sektora Republike Srpske.
Cvijanovićeva je zahvalila za iskazani interes EBRD-a da se uključi u realizaciju projekata iz oblasti energetike, ali i drugih projekata u oblasti obnovljivih izvora energije, naglasivši da Republika Srpska ima usvojenu Strategiju razvoja energetike do 2030. godine kojom je definisana politika budućeg razvoja elektroenergetskog sektora.
Tokom sastanka, koji je održan u kabinetu premijera Srpske, Cvijanovićeva je podsjetila da je oblast energetike u isključivoj nadležnosti Republike Srpske.
Cvijanovićeva je upoznala šefa Kancelarije EBRD-a o naporima koje Vlada Republike Srpske preduzima u vezi sa reformskim procesima, naglasivši da će u narednom periodu Vlada nastaviti sa provođenjem niza mjera usmjerenih na stabilizaciju privrednih prilika i privredni rast, povećanje efikasnosti javne uprave i stvaranja uslova za otvaranje novih radnih mjesta.
Tokom sastanka zajednički je ocijenjeno da je neprimjerena politizacija planiranih izmjena Zakona o akcizama, jer se to pitanje nalazi u reformskoj agendi i pratećim dokumentima, kao i u više ugovora za izgradnju auto-puteva u BiH.
Sagovornici su iskazali spremnost za unapređenjem saradnje i u budućem periodu, a dosadašnju saradnju između Vlade Republike Srpske i EBRD-a ocijenili su uspješnom.
Sastanku je prisustvovao i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić. Srna
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A da li im je dotična gospođa, ili gospođica, rekla koliko je koncesija za hidroenergetske objekte dodelila bez tendera ili u nameštenim tenderima, kao npr. u ovom slučaju: http://www.etrafika.net/drustvo/28184/vlada-rs-dala-koncesiju-za-losiju-ponudu-kompaniji-u-sredistu-korupcijskih-afera/ ONI U EBRD-u NARAVNO SVE TO ZNAJU I DO SADA NISU HTELI DA FINANSIRAJU NI JEDAN ENERGETSKI PROJEKAT U RS, IAKO JE NA OVU TEMU VEĆ I PRE BILO NEKOLIKO SLIČNIH SASTANAKA. Pored toga, pouzdano znam, da na svim ovim sastancima predstavnici RS vlasti, umesto da zastupaju opšti interes RS, uvek mole – traže da EBRD finansira projekte nekih njihovih prijatelja, kumova, rođaka. EBRD, pouzdano znam, neće nikad finansirati projekte u RS sve dok se tenderi nameštaju ili koncesije daju bez tendera.
Zadnjih deset godina sa EBRD-om su imali nekoliko strateških sastanaka upravo na temu mogućnosti kreditiranja projekata u energetskom sektoru. EBRD je spreman da finansira te projekte jer su profitabilni, ali država RS ne želi sama da gradi te objekte nego koncesije daje odabranim tajkunima (Hamović, Sardarov, Aksentijević, Mandžuka, Kopanja, itd.). Da čovjek ne povjeruje.
Bas tako. Zasto RS ne gradi hidrocentrale i hermocentrale kao sto se nekad radilo nego krcmi drzavno prirodno bogatstvo u bescjenje
EBRD ima dobre odnose sa Vladom RS, samo što je akuelna Vlada nesposobna da predloži dobre projekte, ili to neće. Možda će to uraditi ovi novi iz SzP kad za deset godina dođu na vlast. Biće sjaši kurta da uzjaši murta
Nikad vam ništa nećete dobiti dok si ti na čelu Vlade RS. Oni se već pripremaju za novu ekipu koja će da dođe. Da nije tako zašto vam ne daju neke mrvice da podijelite na vrijeme penzije. Iluzija je da će s vama nešto zajednički investirati. Uostalom oni i ne investiraju nego samo daju nepovoljne kredite.
Zar vam vise nije dosta zaduzivanja buducih generacija. Zar ne vidite da vas tjeraju u duznicko ropstvo. Kako jedna nastvanica moze da vodi jednu zemlju. Ustvari ona samo izvrsava naredjenja jednog dokazanom diktatora i kleptomana. To nema nigdje u svijetu.
Djokic ko da je pao s marsa. Bleji jer ni jednu rijec engleskog ne zna. Sta da ocekujemo da taj dvojac (Zeljka+Petar) naprave sa EBRD-omako se zna da je preminerka bivsi nastavnik a ministar privrede (najznacajniji resor) bivsi milicioner pozornik. PLAVUSA I POLICAJAC. Dvojac za pravljenje viceva.
Dzaba im je sto sjede sa bilo kim ako se zna da im je odzvonilo. Stigao “katil ferman” i sprema im se “svilen gajtan”. Medjunarodni faktor u BiH ima snimljenje sve njihove razgovore oko nezakonitog dodjeljivanja koncesija kumovima i prijateljima ili uz mito. Kad im topokazu pozeljece da odu sami, al’ bice kasno. Obruc se steze, i dolazi zuta minuta.
E jesi me nasmijao/la. Ubode ga brate u sridu sa tim komentarom. Nema boljeg opisa stanja nase vajne Vlade.
E draga VELIKOMUCENICE i izgubljena u svemiru. Koje si ti zdrave projekte iz energetskom sektoru predlozila EBRD-u za finansiranje. NITI JEDAN, NARAVNO, osim sto ih u svakoj prilici molis, u ime svog sefa i mentora, da odobre finansiranje TE Stanari koju gradi dokazani kriminalac i mafijas sa kineskim parama dokazano sumnjivog porekla.
A kad ce Poreska uprava RS da ispita kome i po kojim cijenama je Vuk Hamovic deset godina od dobijanja koncesije za Stanare ugalj izvozio u Sloveniju preko svojih povezanih firmi. Koncesiju dobio da hradi Termoelektranu, a ne da narodno bogatstvo izvozi i to po znatno manjim cijenama od trzisnih cime je budzet RS (naravno uz podrsku aktuelne vlasti) vjerovatno ostetio za milionske iznose zbog neplacanja poreza na dobit. Dovoljno bi bilo da Poreska uprava provjeri cijene preama Hamovicevoj firmi u inostranstvu sa onim koje je ta firma formirala prema slovenackoj termoelektrani. Razlika je ogromna, a dobit ostala u inostranstvu. Kad bi samo to sprijecila RS ne bi morala uopste da se zaduzuje. JASNO KO DAN
EBRD je zaduzen da nerazvijene zemlje gura u duznicko ropstvo. Gladni su velikih projekata i bukvalno te tjeraju da uzimas nepovoljne kredite. U svijetu je kamatna stopa “0” % a oni svoje kredite plasiraju po 5-6 %. Nije tesko izracunati koje su to zarade bjelosvjetskih hostaplera i finansiskih mesetara. A isticu da su im krediti veoma povoljni. Zvuci smijesno i pateticno kad nasi nesposobni politicari kazu “dobili smo povoljan kredit od EBRD-a, ili druge medjunarodne finansiske organizacije” ako se zna da su ti krediti dati iz nereanih izvora, odnosno stampanih para bez pokrica (EUR, USD).
Nece oni te kredite jer tu nema “GRADNJE”, pardon, “UGRADNJE”