BANJALUKA, Kompanija EFT predstavila je danas novoizgrađenu Termoelektranu “Stanari” koja će kada bude puštena u rad polovinom godine svu proizvedenu električnu energiju izvoziti iz BiH.
TE izgradila je kineska kompanija Dongfang Electric Corporation po sistemu ključ u ruke, a izgradnja je koštala oko 420 miliona evra.
Probni rad TE “Stanari” započet je u decembru 2015. godine, a početkom januara prvi megavati su pušteni u energetsku mrežu. Instalisana snaga TE “Stanari” je 300 megavata, a očekivana godišnja proizvodnja dva miliona megavat-časova električne energije.
Direktor RiTE “Stanari” Ivica Jakovljević je rekao da bi već u maju ili početkom juna trebalo da bude završen probni rad TE kada se očekuje početak komercijalnog rada.
“Ne samo da smo obezbedili budućnost za 643 radnika koje sada zapošljavamo u rudniku i TE nego smo obezbedili budućnost u narednih 40 godina za svih 850 do 900 radnika koje cemo zapošljavati kada otvorimo novi površinski kop”, rekao je Jakovljević.
Kazao je da će veliku korist od rada TE imati i lokalna zajednica i RS.
“Kroz poreze i doprinose i koncesione naknade u ovih deset godina dali smo više od 95 miliona KM, a kada TE počne sa radim sve to će biti tri do četiri puta više”, rekao je Jakovljević.
Tehnički direktor TE “Stanari” Savo Mirković je istakao da su već u testnom radu proizveli i veće količine struje od planiranih. Kazao je da je samo izgradnja TE koštala oko 420 miliona evra, dok je preostali iznos investiran u rudnik.
U BiH struja jeftina
Struja koja bude proizvedena u TE “Stanari” biće izvezena u zemlje jugoistočne Evrope u kojima postoji nedostatak energije.
U kompaniji EFT ističu da i pored toga sto je tržište struje u BiH liberalizovano, oni ne mogu cjenovno da budu konkurencija domaćim elektroprivredama.
“U ovom momentu tržišni uslovi u BIH i cijena nisu povoljni za nas, ali ukoliko se ukaže prilika da prodajemo i ovdje, mi ćemo to učiniti”, rekao je Ivica Jakovljević.
U EFT Grupi očekuju da nakon puštanja u rad kompleks rudnika i termoelektrane zapošljava oko 900 radnika.
Izgradnja Te “Stanari” započeta je 2012. godine. Gradnju u potpunosti finansira EFT Grupa i to oko 30 odsto sopstvenim sredstvima, a 70 odsto putem namjenskog kredita koji su dobili od Kineske razvojne banke i nekoliko regionalnih banaka. Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 550 miliona evra, od kojih je 420 uloženo u TE dok je ostatak uložen ili će biti investiran u rudnik.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Struju ce da izvoze a BIH ce da zagadjuju….
„U ovom momentu tržišni uslovi u BIH i cijena nisu povoljni za nas, ali ukoliko se ukaže prilika da prodajemo i ovdje, mi ćemo to učiniti“, rekao je Ivica Jakovljević.
Ovo sam pisao ovdje prije 6-7 mjeseci, i zato mora poskupiti struja u RS jer je cijena u EU izuzetno nepovoljna za energiju proizvedenu u termelektranama na ugalj, čisti gubitak.
Jedino u dnevnim pikovima koji traju po 5-6 časova dnevno cijena kilovata prelazi proizvodnu cijenu u TE Stanari.
Pitanje je je li to dovoljno za rentabilan rad.