BANJALUKA, Najavljeno povećanje akciza na pivo, od 0,15 KM po litru, koštaće pivare u BiH milione maraka godišnje, ali i izazvati otpuštanje radnika te pad prodaje domaćeg piva, koje i bez toga gubi bitku sa uvoznim, ističu za CAPITAL domaći pivari.
Pod uslovom da zadrže sadašnji nivo proizvodnje domaće pivare bi, nakon ovog povećnja akcize, morale po tom osnovu da plate više od 12 miliona KM.
Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nedavno je, između ostalih, predložio i povećanje akciza na pivo za 0,15 KM po litru, koje bi trebalo da predstavlja direktan prihod za entitetske fondove zdravstvenog osiguranja.
Akciza na pivo u BiH je u 2014. godini povećana za 25 odsto i to sa 0,20 KM po litru piva 0,25KM. Od septembra 2014. godine, nižu stopu u iznosu od 0,20KM po litru plaćaju pivare sa proizvodnjom od 400.000 hektolitara. Od ove godine punu akcizu, među domaćim pivarama, počela je da plaća Banjalučka pivara s obzirom da je premašila tu proizvodnju.
Povećanje akcize Banajalučku pivaru koštaće 6,8 miliona KM
U Banjalučkoj pivari, koja je prošlu godinu završila sa dobiti od 6,2 miliona maraka, kažu da su izgledi za 2016. prilično teški i to isključvo zbog stvarnih i predloženih akciza na pivo.
Generalni direktor Banjalučke pivare Nikolas Peni kaže da su oni od 1. januara ove godine počeli plaćati punu vrijednost akcize od 0,25 KM po litru piva za svu ostvarenu prodaju što će ih koštati dodatnih 2,3 miliona KM u ovoj godini, ukoliko ostvare isti obim prodaje kao lani.
„To je nešto za šta smo se pažljivo spremali i što će društvo moći iznijeti. Međutim, sada nam prijeti mnogo drastičnije povećanje akcize od dodatnih 0,15 KM po litri prodatog piva. Ovo dodatno povećanje akcize Banjalučku pivaru koštalo bi novih 6,8 miliona KM, čime bi ukupno dodatno povećanje akcize za ovu godinu za nas iznosilo 9,2 miliona maraka plus 17 odsto PDV-a, pod pretpostavkom ostvarenja istog obima prodaje kao prošle godine“, rekao je Peni.
On je istakao da se ovo povećanje ne može jednostavno prebaciti na potrošača putem povećanja cijena, jer će to dovesti do pada prodaje piva.
„Ono nije opravdano i uzrokovaće trajnu štetu po Banjalučku pivaru i cjelokupnu pivarsku industriju ukoliko se usvoji. Uprava Banjalučke pivare će preduzeti sve moguće korake i boriće se protiv ovog prijedloga“, kazao je Peni.
Proizvođači: Akcize na pivo u BiH veće nego u Njemačkoj
U Grupaciji proizvođača piva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH su istakli da će planirano povećanje akciza dodatno otežati poslovanje domaće pivarske industrije. Izračunali su i da će doći do smanjenja broja zaposlenih u domaćim pivarama i to za oko 400.
Istakli su da su u BiH akcize na pivo trenutno više nego u Njemačkoj, Španiji i u nekim drugim velikim razvijenim zemljama.
„Ovo povećanje, zajedno sa PDV-om, bi dodalo 1,76 KM na cijenu gajbe piva. To će sigurno ugroziti poslovanje domaćih proizvođača i izazvati pad prodaje domaćeg piva u BIH, čime se direktno smanjuju uplate u budžet po osnovu svih izvornih akciznih prihoda“, rekao je predsjednik Grupacije Edin Ibrahimpašić za CAPITAL.
Kazao je da je prosječna cijena gajbe piva 17 KM, a da akciza i PDV iznose pet KM ili 30 odsto od te cijene. Sa ovim prijedlogom, prosječna cijena gajbe piva, kako navodi, će porasti na 18,76 KM. Poreski element nove cijene će porasti na 6,72 KM, što je 36 odsto od konačne cijene.
„Dodatni efekat ovakvog naglog povećanja i visoke stope poreza će biti smanjenje ukupne potrošnje, a crno tržište će rasti, što će dovesti do smanjenja naplativosti akciza i ozbiljne štete u ovom, inače dobro uređenom i produktivnom segmentu privrede. Mi u Grupaciji smatramo da ovaj prijedlog neće postići očekivani rezultat“, rekao je Ibrahimpašić.
Prvo rezovi u javnoj potrošnji, pa onda povećanje akciza
Inbrahimpašić je naglasio i da je prijedlog za povećanje akciza na pivo osmišljen bez konsultacija sa predstavnicima domaćih pivara i da nije dio strategije o akcizama u BiH. Istakao je i da se u Reformskoj agendi navodi da bilo koje povećanje indirektnih poreza može doći na red tek nakon što budu iscprpljene mogućnosti rezova u javnoj potrošnji ili unapređenja u naplati prihoda.
„Članovi Grupacije proizvođača piva u BiH pozivaju Savjet ministara BiH da odbaci ovaj prijedlog i omogući nam konsultacije kao i učešće u pravilnom osmišljavanju strategije o akcizama na pića“, rekao je Ibrahimpašić.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore na tržištu BiH lani je prodato 2,2 miliona hektolitara piva gdje je uočljivo dominantno tržišno učešće velikih pivara, od čak 61,25 odsto. Istovremeno je tržišno učešće domaćih pivara iznosilo svega 38,45 odsto.
CAPITAL: Marina Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nevjerovatno kako se popušta HDZ-ovim zahtjevima na svim poljima, kontrolišu sve finansije,UIO, kladionice koje su najvećim dijelom iz Hercegovine bez ikakve kontrole, sada se uvodi akciza na pivo, ali ne i na vino…
Nadam se da Savez za promjene neće ovo prihvatiti i da će oboriti u PS BiH
Činjenica je da Republikom Srpskom vladaju hrvatski lobisti i da se polako pretvaramo u hrvatsku koloniju… Svi koji se bave bilo kakvim ozbiljnim poslom znaju da su ovde hrvatske banke gospodari života, a njihove kompanije imaju monopol na našem tržistu… ko je za to kriv – zna se, to je ona osoba koja je i u proteklom ratu uvozila hrvatske cigarate, pa je dobio i nadimak po jednom proizvodu poznate hrvatske tvornice cigareta. !!! Zna se u biznisu nema slučajnosti, a sve je i suvise jasno da bi se moglo ocjeniti kao politička spekulacija.