JAHORINA, Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je danas na Jahorini da je u BiH postignut visok nivo političke saglasnosti da EU integracije nemaju alternativu, a takvo opredjeljenje u pravno obavezujućoj formi potvrđeno je i potpisivanjem i ratifikacijom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ od BiH i svih članica EU.
Na panel diskusiji “Makroekonomske politike – više ili manje države” na kojoj se u okviru “Jahorina ekonomskog foruma 2016” razgovaralo o pravcima i uticaju odluka države na privredu, Bevanda je rekao da se za privredu i poljoprivredu, zbog niskog nivoa konkurentnosti moraju obezbijediti mehanizmi zaštite kao što su carinska opterećenja, pa i prelevmani za određene poljoprivredne proizvode.
“Ako ostajemo pri opredjeljenju da BiH ide u EU onda moramo poštovati ono što takav put podrazumijeva, a to konkretno znači da nije moguće jednostrano uvoditi carinske mjere i druga ograničenja za robe, pa i za poljoprivredne proizvode iz EU, osim onih koji su usaglašeni u pregovorima sa Evropskom komisijom prije potpisivanja SSP-a”, naveo je Bevanda.
Prema njegovim riječima, uvođenje “plavog dizela” zahtijeva uređeno i kontrolisano tržište naftnim derivatima, ali i registrovana poljoprivredna gazdinstva.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija istakao je da Republika Srpska na kraju 2015. godine za deset indeksnih poena bila manje zadužena nego 2005. godine.
Prema njegovim riječima, nivo javnog duga ni u Srpskoj ni u BiH nije visok, te da se Srpska može i dalje zaduživati, ali mora voditi računa u šta će ulagati u budućnosti, a ne da sva ta sredstva idu u budžetsku potrošnju.
“Javni dug u ovom trenutku nije opterećenje nikome u BiH”, ocijenio je Tegeltija.
On se založio za rasterećenje realnog sektora i preraspodjele direktnih i indirektnih poreza u BiH, kao i podršku države privrednom rastu.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić govorio je o makroekonomskoj politici i mjerama koje provodi vlast u Republici Srpskoj, kao i o stanju na tržištu u Republici Srpskoj.
On se založio za veće podsticaje domaćoj proizvodnji, kao preduslova za obezbjeđenje rasta nacionalnog dohotka.
Direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula diskutovao je o poreskim prevarama. U toku diskusije rečeno je da “PDV jaz” u BiH iznosi oko 868 miliona KM, a da poreske prevare iznose između 95 i 168 miliona KM, ukoliko se primjene procijenjene EU stope u ovoj oblasti.
On je naglasio da se Uprava svakodnevno bori sa svim pokušajima prevara.
Direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović potvrdila je da ova ustanova bilježi svakomjesečni trend rasta prikupljenih prihoda po osnovu direktnog poreza.
“Taj trend iznosi od četiri do šest odsto i posljedica je pozitivnog privrednog rasta i blagog povećanja zaposlenosti u proteklim godinama”, pojasnila je ona.
Prema njenim riječima, ovaj sektor u Srpskoj će biti podvrgnut ozbiljnoj reformi.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović rekao je da je u Srbiji već duži niz godina na ekonomskoj sceni dominacija države nad privredom.
“Ako mene pitate, države treba da bude manje u ekonomskoj politici i država treba da se polako povlači iz privrede i javnih preduzeća”, ocijenio je Vlahović.
Tokom diskusije bilo je riječi i o politici monetarnog popuštanja /neograničena emisija novca i ubacivanje u finansijske tokove/ koje sprovode najveće ekonomske sile svijeta, kakav je odgovor ekonomista, a kakav političara na dilemu veći ili manji porezi i kako na sivu ekonomiju utiču odluke države o visini poreskih izdvajanja. Srna