– Novog kredita neće biti samo ako se povećaju akcize
– U prošloj godini za 37.400 radnika i 6.000 poljoprivrednika nijedan mjesec nisu plaćeni doprinosi – Fond izgubio 79 miliona KM
BANJALUKA, Vlada Republike Srpske odobrila je Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske da se dodatno kreditno zaduži za 43,2 miliona maraka, saznaje portal CAPITAL.ba
Odluku o kreditnom zaduženju u FZO zvanično pravdaju nedostatkom prihoda iz planiranih dodatnih izvora, prije svega, od povećanja akciza, ali i zbog neredovne uplate doprinosa.
„Upravni odbor Fonda nedavno je donio odluku o dugoročnom kreditnom zaduženju kako bi se nadomjestili prihodi koji nisu ostvareni iz planiranih dodatnih izvora, prvenstveno od akciza na duvan i alkohol. U slučaju da dođe do realizacije ove inicijative na nivou BiH, kreditno zaduženje se neće realizovati“, objasnili su za CAPITAL u pisanom odgovoru iz Fonda.
U Fondu kažu da će, ukoliko se krene u postupak kreditnog zaduženja, detalji, poput uslova kredita biti poznati kada se sprovede postupak javne nabavke.
Predviđeno je da kamatna stopa ne bi trebalo da prelazi 6,9 odsto, dok je planirani period otplate kredita do sedam godina, sa uključenih 12 mjeseci grejs perioda.
U FZO su istakli da su u prošloj godini bili predviđeni dodatni izvori finansiranja zdravstvenog sistema u BiH od akciza na duvan i alkohol, koji nisu realizovani.
Ti prihodi neizvjesni su i u ovoj godini jer je Savjet ministara BiH prošle sedmice sa dnevnog reda skinuo prijedlog izmjen i dopuna Zakona o akcizama BiH kojim je predviđeno povećanje akciza na naftu, alkohol i cigarete. Prihodi od akciza na cigarete i alkohol trebalo bi da predstavljaju direktan prihod za entitetske fondove zdravstvenog osiguranja.
Bez osiguranja 37.400 radnika u RS
Osim ovih problema, u Fondu tvrde da je na manje prihode uticalo i neredovno plaćanje doprinosa za zdravstveno osiguranje.
„Primjera radi, doprinosi nisu uplaćivani za 37.400 radnika ni za jedan mjesec prošle godine, te za oko 6.000 poljoprivrednika. Samo po ovom osnovu FZO je ostao uskraćen za oko 79 miliona KM, a da su ova sredstva naplaćena ne bi ni bilo potrebe za kreditnim zaduženjem“, naglasili su u Fondu.
Kazali su da će se kredit, ukoliko do njegove realizacije dođe, koristiti se za izmirenje dospjelih obaveza i kako bi se omogućilo nesmetano ostvarivanje prava osiguranika, odnosno kako se ne bi uskraćivala prava iz zdravstvenog osiguranja.
Zaduženost FZO
U skladu sa Uredbom o uslovima i postupku direktnog zaduživanja fondova socijalne sigurnosti, dozvoljeni iznos zaduženja Fonda je oko 106 miliona KM. U Fondu tvrde da nisu ni ni blizu predviđenog limita zaduženja.
„Prema toj uredbi, Fond se može zadužiti ako u periodu zaduženja ukupan iznos koji dospjeva za otplatu na godišnjem nivou, po predloženom i ranijem zaduženju ne prelazi 18 odsto iznosa redovnih prihoda Fonda, ostvarenih u prethodnoj godini. Taj procenat bi u FZO i sa novim zaduženjem iznosio 6,9 odsto“, kazali su u Fondu.
CAPITAL: Marina Čigoja
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A jest pošten i stručan ovaj mladi Tomaš,,ma ko bi to ovako dobro znao voditi stj.
KORUMPIRANIM RUKOVODIOCIMA, JE OVO MJESTO ZA BOGAĆENJE I KRAĐU OD NARODA, JER OMOGUĆUJU FARMACEUTSKOJ MAFIJI DA RADI ŠTA HOĆE.
PRIMJER: LIJEK ZYLTT 75 mg, isti proizvodjač u Zvorniku košta 34 KM, Republika Srpska-BiH, isti pređete 200 metara u Mali Zvornik-Republika Srbija košta 9 KM.
Ko ovo može samo primjer ovaj lijek, što znam da ga trošim može da pojasni 400% skuplji u BiH nego u Srbiji primjera, a sigurno ima ih na hiljade.
Ma kakav ,oni se ne bogate,oni samo ako im izađeš sa analizom u kavu ti lijekom zašećere,i i i …………
Regulacija cijena lijekova je u ingerenciji Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, a tamo je direktorsku fotelju krajem prošle godinepreuzeo kadar PDP-a. Tada su naravno pompezno najavljivali da će od 1.marta pojeftiniti lijekovi i da će građanima uštediti 100 miliona km…Ovo vam govorim kako bi bilo jasno da su svi političari u svim strankama ustvari nesposobna bagra…
Ko ce njima dati kredit. Pitanje ? MISLIM DA PRESIPAJU IZ PRAZNOG U SUPLJE.
I na početku i na kraju bijaše pdp -Mlađo.Od Zakona o privatizaciji ,mmf,banaka,indirektnog.Lijekovi ,struja ,akciza protesti!Zdravstvo je konglomerat tj trojstvo!