SREBRENICA, Po osnovu naplate takse za eksploataciju prirodnih resursa, opština Srebrenica je u 2015. godini ostvarila prihod od 1.540.000 KM, izjavio je vršilac dužnosti načelnika za privredu ove opštine Vladan Milovanović.
On kaže da je kompanija “Gros”, u čijem sastavu posluje Rudnik olova i cinka “Sase”, u opštinski budžet uplatila 1.311.000 KM po osnovu takse za eksploataciju mineralnih sirovina, odnosno rude.
“Rudnik boksita `Srebrenica` uplatio je svega 228.000 KM, a reprogramirano je oko 620.000 KM duga tog preduzeća za zakonske takse za eksploataciju rude boksita”, pojasnio je Milovanović.
Prema njegovim riječima, prošle godine nije ostvaren prihod od takse za korištenje voda, jer još niko ne vrši eksploataciju ljekovite vode Gubera, niti rade banjski kapaciteti.
Još nije postignut sporazum između BiH i Srbije o načinu plaćanja naknade Hidroelektrane “Bajina Bašta” za korištenje vode i potopljeno poljoprivredno zemljište u srebreničkoj opštini, pa nije bilo prihoda ni po tom osnovu.
Dugovanja za potopljeno zemljište opštini Srebrenica, kao i Rogatici i Višegradu su višemilionska s obzirom da se naknada po tom osnovu ne isplaćuje još od 1991. godine.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je na investicionoj konferenciji u Srebrenici u novembru prošle godine izrazio spremnost da se to pitanje riješi, navodeći da Srbija sigurno neće ostati dužna, ali Savjet ministara BiH i Vlada Srbije još nisu postigli dogovor ni potpisali sporazum o načinu izmirivanja tog duga.
Milovanović ističe da je srebreničko Šumsko gazdinstvo “Drina” u 2015. godini uplatilo 180.000 KM takse po osnovu korištenja drvne sirovine, ali da gazdinstvo duguje ukupno 530.000 KM za naknadu za eksploataciju šume, a plan za ovu godinu je 310.000 KM takse po tom osnovu na osnovu godišnjeg plana sječe šume tog preduzeća. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Još samo da kažu zašto rudu prodaju u inostranstvo znatno ispod tržišnih cijena čime izbjegavaju plaćanje poreza na dobit u državi RS