– Od deset najvećih, čak sedam firmi u minusu 15 miliona KM
– „Krajinapetrol“ i „Orao“ rijetki pozitivni primjeri
BANJALUKA, Većina firmi u Republici Srpskoj koje su još uvijek u državnom vlasništvu i čekaju privatizaciju godinama posluju u minusu, a samo u 2015. od deset najvećih preduzeća čak sedam ih je ostvarilo ukupan gubitak veći od 15 miliona maraka, otkriva poslovni portal CAPITAL.
Najveći minus od čak sedam miliona maraka u prošloj godini ostvario je banjalučki „Kosmos“ čiji radnici su mjesecima bili u štrajku. Ovom preduzeću, koje zapošljava 138 radnika, već četiri mjeseca su blokirani računi i uskoro bi trebalo da počne sa procesom restrukturiranja.
Odmah iza njega je Olimpijski centar „Jahorina“ čiji gubitak je lani dostigao 4,4 miliona KM. Ukupan prihod OC „Jahorina“ u prošloj godini iznosio je 4,6 miliona KM, a zapošljavao je 124 radnika.
Među najvećim državnim gubitašima je i Poljoprivredno dobro „Semberija“ koje je poslovalo sa minusom od 2,4 miliona KM, a trenutno zapošljava 174 radnika.
Rudnik željezne rude „Ljubija“, čiji plan privatizacije je posvađao poslanike u RS, u 2015. godini ostvario je gubitak od 994.742 KM. Rudnik „Ljubija“ trenutno ima 30 radnika.
U minusu od 398.490 KM je lani bila i Fabrika motora specijalne namjene sa Pala. Ova fabrika trenutno ima 90 radnika.
Sa gubitkom posluje i većina firmi koje je Vlada kupila u stečaju, pa formirala nova preduzeća. Između ostalih, gubitak od blizu pola miliona maraka ostvarila je „Nova polimka“ iz Rudog, dok su „Novi autodijelovi“ iz iste opštine imali minus od 173.033 KM. Mnoga preduzeća koja je Vlada kupila u stečaju su i zatvorena, o čemu je CAPITAL već pisao.
Pozitivni „Krajinapetrol“ i „Orao“
Među rijetkim pozitivnim firmama u državnom vlasništvu su „Krajinapetrol“ Banjaluka koji je imao dobit od 40.263 KM. Ukupan prihod „Krajinapetrola“ koji zapošljava 139 radnika bio je 33,8 miliona maraka.
Sa dobiti od 205.750 KM je lani poslovao i „Orao“ iz Bijeljine. Ukupan prihod ovog preduzeća iznosio je 12 miliona KM, a zapošljavao je 405 radnika.
„Hemijska prerada kukuruza“ – HPK iz Kozarske Dubice lani je takođe bila u plusu i ostvarila je 5.409 KM dobiti, a zapošljavala je 171 radnika.
CAPITAL: M.Č.- D.E.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa mjenanjte generalne direktore dok se ne nadje neko ko moze da vodi te firme. Sposobni ljudi bi mogli preporoditi mnoge od tih firmi. One koje nemaju sansu treba da se gase. Ako recimo Fabrika motora nemoze da napravi konkurentan motor onda neka radi remont, ili pravi kosacice za travu (sa Hondinim motorem), ili mozda nesto sasvim peto, alate (cekic, sarafciger, … ekser), testere, .. Sta god da radi bitno je da je na svjetskom nivou. Prodavati unutar RS nece biti isplativo.