SARAJEVO, Blok 7, koji je najveća poslijeratna investicija u energetskom sektoru u BiH, još je na čekanju. Sve pripreme su završene, revizija više nema. Sada je samo na Vladi Federacije i Parlamentu da donesu konačnu odluku o realizaciji ove investicije.
Blok 7 od 450 megavata bit će jedini te snage u regionu. Koštaće milijardu i po maraka. Samo zahvaljujući razumijevanju Vlade Kine, koja će kreditirati ovaj projekat, trebao bi biti ekonomski isplativ.
“Kineska Vlada je dala preporuku kineskoj Razvojnoj banci da ponudi najkvalitetniji mogući kredit za izgradnju termoblokova. Posebno ističem period vraćanja kredita od pet godina grejs perioda i 15 godina period vraćanja. Time je projekt postao isplativ”, kazao je direktor EPBiH Bajazit Jašarević.
Revizija Bloka 7 više nema. Vlada i Parlament FBiH moraju u naredna četiri mjeseca donijeti konačnu odluku.
“EPBIH je izvršila sve revizije, na Vladi je da odluči koji stepen provjere studije će izabrati. Mi mislimo da je projekat spreman za konačno odlučivanje”, ističe Jašarević.
Ali, za budućnost bloka u Tuzli najvažnija će biti stabilnost rudnika koji su u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji. Rudnik Kreka, koji će najvećim dijelom snabdijevati ugljem Blok 7, ima više od 200 miliona dugovanja, zbog čega su svakodnevno računi tog rudnika blokirani. Rudari su bez zdravstvenog osiguranja, a i plate su upitne, prenosi Indikator.ba.
“Probali smo sve da učinimo da alarmiramo sve odgovorne da se stanje u rudnicima riješi. Međutim za sada od toge nema ništa nije. Prošle godine u ovo isto vrijeme bili smo svi sretni kada smo dobili obećanje EP-a o milionskim ulaganjima u rudnike Kreka. Realizacija tih ulaganja je, nažalost, izostala”, naveo je predsjednik Sindikata rudnika Kreka Tuzla Zuhdija Tokić.
U EP-u vide jedino rješenje u hitnom prestrukturiranju rudnika, pa čak i otpuštanju određenog broja rudara. I plate rudara će biti manje, jer se, kako kažu u EP-u, mora smanjiti i onako niska cijena uglja.
“Cijena energije na tržištu je vrlo niska. Mi sa ovom cijenom uglja ćemo teško ostati konkurentni. Mi moramo raditi na tome da rudnici izmire sve obaveze i da u posljednjoj fazi dođe do smanjenja cijene uglja da bi EPBiH mogla opstati na tržištu”, upozorava Jašarević. Indikator.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Stvarno nije jasno kome jos pada na pamet da struju proizvodi iz fosilnih goriva. BiH time samo srazmjerno povecava obavezu proizvodnje struje iz obnovljivih izvora, sto se direktno prebacuje na ledja krajnjih potrosaca. Mi sve rsdimo obrnuto od onog sto radi cijeli svijet.