BANJALUKA, Vrijednost izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz BiH od januara do maja veća je za 20,39 odsto u odnosu na prvih pet mjeseci prošle godine, dok je u istom periodu ove godine izvoz iz Republike Srpske zabilježio rast od 23,30 odsto u odnosu na uporedni period.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopšteno je da je ukupna vrijednost uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH u prvih pet mjeseci ove godine veća za 9,16 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
U Republiku Srpsku je u prvih pet mjeseci ove godine uvoz ovih proizvoda veći za 13,61 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Pokrivenost uvoza izvozom poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Republici Srpskoj iznosi 41,32 odsto, dok je na nivou BiH svega 30,94 odsto, što pokazuje da Srpska ima veću pokrivenost uvoza izvozom, za oko 10 odsto.
U kontekstu posljedica primjene adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridsruživanju /SSP/ i dodatne liberalizacije trgovine između BiH i zemalja EU, vidljiv je rast uvoza pojedinih kategorija proizvoda u odnosu na isti period prošle godine, posebno kada je riječ o živim životinjama i mesu, te jestivim klaničnim proizvodima.
Vrijednost uvoza živih životinja u prvih pet mjeseci ove godine u porastu je za 15,68 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok je od januara do maja ostvaren veći rast izvoza nego uvoza.
Tako je u kategoriji žive životinje ostvaren rast izvoza za više od 300 odsto uglavnom zahvaljujući izvozu svinja i teladi na tržište Srbije.
Vrijednost uvoza mesa i jestivih klaničnih proizvoda od januara do maja povećana je za 17,09 odsto u odnosu na isti period lani, dok je kod izvoza mesa zabilježen negativan trend i pad za 42 odsto.
U Srpskoj je zabilježen rast izvoza mlijeka za 15,73 odsto i smanjenje uvoza za čak 38 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.
Evidentan je rast uvoza proizvoda iz kategorije jestivo voće i orašasti plodovi, i to za 59,40 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok izvoz ima rast kod povrća 23,8 odsto, voća 52,64 odsto, te proizvoda mlinske industrije za više od 270 odsto. Srna