BANJALUKA, Uzgoj maline u Republici Srpskoj je isplativ i sve je više zasada ove kulture, a Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske kroz svjetodavne službe nastoji svima koji su zainteresovani pružiti što kvalitetnije informacije o uzgoju ove kulture.
Viši stručni saradnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Milovan Ćućić rekao je Srni da se većina poljoprivrednika odlučuje za manje zasade na površini do tri dunuma, i da je problem što nema zagarantovanog plasmana maline.
“Od prošle godine ostala je poprilična količina maline u hladnjačama. Hladnjačari su je prošle godine otkupljivali po cijeni od 3,3 KM do 3,5 KM, da bi je za istu cijenu i prodali”, naveo je Ćućić.
On smatra da je problem što je većina proizvođača u uvjerenju da se od zasada maline na manjoj površini od dunum ili dva može živjeti.
“Proizvođač, koji nema neku veću površinu zasađenu malinom, može ostvariti samo dodatni prihod”, rekao je Đućić i dodao da uzgoj zahtijeva dosta fizičke radne snage u vrijeme berbe, ali da u osnovi nije pretjerano zahtjevna kultura.
On je ocijenio da poljoprivrednici u Srpskoj imaju ograničeno znanje o uzgoju maline, te se iz savjetodavne službe Ministarstva trude da im prenesu znanje i ukažu na nove trendove u uzgoju.
Ćućić je naveo da je radi toga i postavljen današnji ogled u Prijakovcima kod Banjaluke u okviru manifestacije “Dan maline” da bi se uvidjela razlika i prednosti između konvencionalnog i organskog uzgoja maline.
On tvrdi da organski uzgoj maline nije manje isplativ, jer iako se radi o manjem prinosu, cijena tako uzgojenog voća je viša.
“Malo proizvođača u Srpskoj se odlučuje za organsku proizvodnju, pogotovo sertifikovanu, jer je proces sertifikacije skup. Oni se uglavnom odlučuju za tradicionalan način proizvodnje, sa što manje korištenja zaštitnih sredstava i đubriva”, pojasnio je Ćućić.
On je rekao da je u Prijakovcima u domaćinstvu Zorice Lakić urađen ogled u zasadu malina, sorte “vilamet” i “miker”, u kojima se malina gaji po metodama organskog đubrenja i zaštite.
“Cilj ogleda je da se uvide svi aspekti u organskoj proizvodnji, kako pozitivni, tako i negativni”, naveo je Ćućić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo daje podsticaje za podizanje novih zasada, za sisteme za navodnavanje i ostale prateće sisteme, otkupljeno i prodato voće, ali i za sertifikovanje organske proizvodnje. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Malina,trešnja,lješnjak,divlja jagoda,šumska borovnica su najisplativije za uzgoj.