SARAJEVO – Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine upozorilo je danas da se institucije BiH i FBiH neravnopravno odnose prema javnim i privatnim preduzećima, a štetu trpe – privatne kompanije i poslodavci.
Godinama su, kako kažu, svjesni lošeg rukovođenja i upravljanja u dijelu preduzeća u državnom i većinski državnom vlasništvu, koje rezultira milionskim dugovanjima za poreze i doprinose, pri čemu nema adekvatnih sankcija za bivše i sadašnje članove menadžmenta i upravljačkih struktura u tim preduzećima.
“Ukoliko pak privatne kompanije kasne ili ne uplaćuju poreze i doprinose, to redovno vodi inspekcijskom nadzoru, plaćanju zateznih kamata na dugovanja, često stečaju i sudskom procesu protiv vlasnika/menadžera firme”, navode u Udruženju.
Upozoravaju da, umjesto domaćinskog upravljanja u najboljem interesu preduzeća, vlasnika (entiteta, kantona i lokalnih samouprava) uposlenika, bivše i sadašnje menadžerske i upravljačke strukture u pojedinim javnim preduzećima, neznanjem i nehtijenjem doveli su ih u milionska dugovanja prema budžetima kantona i FBiH, a uposlenike na rub prosjačkog štapa, bez mogućnosti liječenja (zbog neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje) i penzioniranja nakon što se steknu uslovi koji se odnose na godine staža i starosti (zbog neuplaćenih doprinosa za PIO/MIO).
“Svjedoci smo da je nedavno Vlada FBiH ponovila je javni poziv za kandidovanje programa utroška preostalih sredstava utvrđenih u razdjelu 17. budžeta FBiH za 2017. godinu u Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije „tekući transferi i drugi tekući rashodi – subvencije javnim preduzećima za uplatu doprinosa za PIO/MIO u svrhu penzionisanja zaposlenika“. Za ovu svrhu Vlada FBiH je u budžetu za 2017. godinu izdvojila ukupno 1,5 miliona KM. Tako se novcem uzetim od poreznih obveznika, najčešće privatnih kompanija iz realnog sektora, kupuje socijalni mir, plaća nerad i nemar menadžera i upravljačkih struktura u takvim preduzećima, u kojima već odavno vlada nepisano pravilo imenovanja na rukovodeće pozicije „podobnih, a ne sposobnih“”, navode poslodavci.
Takođe svjedoci su, ističu, da umjesto najavljenog „poboljšanja poslovnog ambijenta i snižavanja cijene rada“ na koje se Vlada FBIH obavezala Reformskom agendom, u protekle dvije i po godine izvršna vlast kontinuirano predlaže zakone i donosi uredbe i odluke kojima se dodatno povećavaju troškovi proizvodnje, cijena rada i smanjuje konkurentnost privrede FBiH.
Još jednom su podsjetili da na spisku najvećih dužnika za poreze, doprinose, naknade i druge takse, kojeg je objavila Poreska uprava FBiH krajem juna ove godine, među prvih 10 kompanija koje budžetu FBiH duguju stotine miliona KM nema nijedne privatne kompanije, a dug javnih kompanija po ovom osnovu je iz dana u dan sve veći.
“Umjesto kupovine socijalnog mira (i glasova na izborima) novcem poreznih obveznika, UPFBiH traži da se sistemski riješi pitanje dugovanja javnih preduzeća, omogući ravnopravan tretman državnih i privatnih preduzeća pri naplati poreza i doprinosa, provođenju kontrolnih mjera inspekcijskog i drugog nadzora, primjena Zakona o stečaju i slično”, zaključuju poslodavci.
CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Federacija je stabilno trziste. Ide ka boljem stanju!