BEOGRAD, Uredba Vlade Srbije kojom se advokaturi uvode fiskalne kase počinje da se primjenjuje od 1. marta. U Advokatskoj komori Srbije kritikuju ovo rješenje.
Advokati se protive takvom prijedlogu, tvrdeći da otvara mogućnost poreskim inspektorima da krše pravo privatnosti njihovih klijenata. U Poreskoj upravi kažu da je to rađeno i do sada, ali da i poreski inspektori imaju obavezu čuvanja tajne. Uporedo s organizacionom reformom i finansijski dio pravosuđa pretrpiće izmjene.
Advokati će od marta morati da izdaju fiskalne račune svojim klijentima i na osnovu njih plaćaju porez.
U Advokatskoj komori Srbije kažu da fiskalizacija u advokaturi nije dobra iz više razloga.
Osnovni problem je što će poreski inspektori moći da uđu u predmet i samim tim prekrše pravo na privatnost, ali i činejnica da imaju mogućnost, ako pronađu neku nepravilnost, odmah da zatvore tu kancelariju na dva mjeseca.
“Naš prijedlog bi bio da advokati iz naše komore koji su stručnjaci za poresko i finansijsko pravo da sjednu zajedno s stručnjacima Ministarstva finansija i da se dogovore oko najprikladnijeg načina kontrole prihoda advokata. Do sada je to bilo paušalno oporezivanje”, kaže predsjednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević.
U Poreskoj upravi kažu da su njihovi inspektori i do sada imali mogućnost da uđu u predmete i kontrolišu obračunavanje i plaćanje PDV-a, ali da tu nema ni govora o kršenju zakona.
“U svim kontrolama koje je Poreska uprava do sada vršila i koje će i ubuduće vršiti, svi podaci do kojih se dolazi ostaju kao tajna, i po zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji u obavezi smo da ih čuvamo. Znači, nepovredivost informacija ostaje i dalje“, rekao je pomoćnik direktora Poreske uprave Srbije Zoran Vasić.
Strukovna udruženja iz inostranstva, ali i Ministarstvo pravde Srbije, podržali su advokate, uz obrazloženje da takva praksa ne postoji nigdje u Evropskoj uniji i zatražili da se ta preispita.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gospodo Advokati,
Prestanite više tim kukanjem oko fiskalizacije, zbog navodne ugroženosti tajnosti klijenata, jer zvuči baš jeftino.Sve to što vi imate imaju i sudovi, a najveće tajne između klijenta i vas vi ne znate , a takve se tajne obično i ne unose nigde.Tako budite malo više ljudi, budite malo korektniji i još jedanput, ne kukumačite.
G-dine Rade razmisljate vrlo plitko? Da li Vam deluje normalno da neko sa akademskim zvanjem (i vise od toga tj. polozen vrlo tezak pravosudni ispit)vuce sa sobom u razne sudove, druge gradove, policiju i gde vec fiskalnu kasu? I punjac pa da zamoli sudiju da se ukljuci na struju u sudnici ili nosi rezervne baterije uvek sa sobom hehe. Advokati ne rade fiksno u kancelariji nego se krecu u svom poslu. Na sve to ideja fiskalne kase je istovremeno izvrsenje i naplata usluge a advokat cesto ne dobije novac a mora da odradi rociste itd. Znaci, usluga je izvrsena ali nije naplacena dok je klijent ne plati? Cemu onda fiskalna kasa? Gde je tu sustina fiskalne kase tj. istovremenost radnji i njihov tok usluga – placanje – fiskalni isecak??? Ako Ustav i Zakoni nalazu advokatu da postupa i kada je klijent odsutan kako onda to racunati? Ako je odradjeno 10 radnji a placeno samo 5 kako moze inspektor da pita gde je racun za ovih 5? Zar treba da se izdaju lazni racuni??? Uzgred budi receno, ovaj broj radnji je predvidjen kao nacin za “kontrolu” uplata? Vrlo povrsno gledate na stvari. Sve je to besmisleno jer postoji i drugi načini kontrole rada advokata npr. numerisan interni blok racun / paragon blok itd. Zasto jednostavno kad moze komplikovano?
moram se sloziti sa naprijed izlozenim.
za advokate, pausalno placanje poreza je definitivno bolje rjesenje.
@Zeljko Simic
Ako moraju svi da se fiskalizuju, neka se fiskalizuju i advokati. Ako taksisti i šoferi u autobusu mogu da izdaju račun, ne vidim razlog da advokat ne može.
Inače, naplata potraživanja nema apsolutno nikakve veze sa izdavanjem računa, to je čista zamjena teza. Obaveza plaćanja poreza nastaje u trenutku vršenja usluge, ili u trenutku izdavanja računa, ili u trenutku naplate, tj. šta se od navedenog prije desi.
Kad bi svi advokati izdavali fiskalne račune svima, ne bi više bilo apsurdnih situacija da advokatska firma prijavi manji godišnji prihod od kirije za poslovni prostor.
@lemi
Ne postoji paušalno plaćanje PDV-a. Postoji paušalno plaćanje poreza na dobit za mala preduzeća ili male preduzetnike, ako odaberu taj način plaćanja poreza. Taj porez iznosi 2% od ukupnog prihoda.
Me mislim da neko, samo zato što ima akademsko zvanje ili što nije prigodno nositi rezervne baterije ili šta već, ne treba da plaća PDV. Kao što reče b191, kod PDV nema paušalnog plaćanja…
Svi znamo kako rade advokati i da se pod navodnom zaštitom tajnosti podatakao klijentima krije klasična poreska utaja.
Da su raznorazne knjige i interni blokovi dovoljni da se ne može lažno prikazati poslovanje, onda uopšte ne bi ni postojale fiskalne kase.
advokati ne trebaju da budu dio lanca PDV-a vec da placaju pausalni porez na dobit. i to cisto iz zdravorazumskih razloga.
primjer gluposti je primoravanje taksista, frizera, sofera, da izdaju fiskalne racune. zestoka glupost.
uvede li se pdv kod advokata, racunajte da ce advokatska komora uzvratiti povecanjem tarifnika advokatskih usluga najmanje za iznos pdv-a koji ce advokati placati. tako da ce, na kraju, krajnji korisnik zapravo placati porez (kao i kod ostalih oblasti), s tim da ce se moci vidjeti koliko je advokat prometa napravio (pod uslovom da svaku transakciju evidentira kroz kasu).
a ko hoce da prikrije porez, to ce uciniti bez obzira sto ima fiskalnu kasu…nije sporna fiskalizacija ali je sporno insistiranje na njenoj primjeni u svakoj mogucoj i nemogucoj struci. ko je citao zadnji prijedlog izmjena i dopuna PDV zakona zna o cemu govorim…
i, advokat nije akademsko zvanje (mada ni ja ne mislim da to sto je neki ispit tezak da ga se treba osloboditi od neke obeveze).
Čudim se Vašem komentaru SVI MORAJU KOJI VRŠE USLUGE ILI PRODAJU DA PLAĆAJU POREZ i tu ništa nije nelogično.Nelogično je samo što se kod advokata položio pravosudni ispit, ma jeli bogati pa i kod inženjera se položio stručni. Kada imate biro morate da izdate fiskalni račun, i kada odete u nadzor na građevinu morate izdate fiskalni račun pa šta onda nije jeasno gdinu Simiću, ako svi mogu da izdaju fiskalne račune zašto i advokati i notari i svi ostali ne bi mogli. Notorna je glupost to što kažete, nemožete obavljati advokatsku praksu ako nemate registrovano sjedište, e tamo fiskalnu kasu pa kada se vratite napravite račun i ENTER izdate fiskalni račun i platite porez. Naime porez plaćaju građani koji trebaju advokatsku uslugu i nevidim razloga zašto kada su advokati do sada skrivali prihode i dobit konačno ne bi platili ono što je red i što svi mi drugi plaćamo godinama.
SRAMOTA da tako što kažete a kamoli da ste intelektualac i da imate takav stav.
Problem je sto advokati ne znaju kako da utaje porez… To im je isuvisne zahtjevno… A sto se tice pausala, ukoliko bi se placao na promasaje (gluposti) u komentarima na ovom portalu, Administrator bi bio najbogatiji u BiH… – Lemi cuvaj se pausala…
vjerovatno ni tebi nije najjasnije sta si htio reci