BANJALUKA – Izvršni odbor Advokatske komore Republike Srpske donio je juče odluku da povuče 250.000 KM depozita iz banjalučke Unicredit banke.
Presudom Okružnog privrednog suda u Banjaluci, Unicredit banka obavezana je da firmi “Bitminer Factory” plati 256 miliona maraka odštete zbog propusta koji je doveo do propasti projekta za proizvodnju kriptovaluta. Banka se na ovu presudu žalila.
Iako presuda nije pravosnažna, u Advokatskoj komori smatraju da bi mogli ostati bez tog novca zbog čega su se odlučili na ovu odluku.
„Izvršni odbor je juče donio tu odluku zbog spora koji je banka izgubila sa preduzećem iz Gradiške. To jeste eventualna opasnost koja može dočekati sve deponente Unicredit banke ukoliko ta presuda postane pravosnažna“, rekao je za CAPITAL član Izvršnog odbora Aleksandar Majkalović, koji je i predsjednik Zbora advokata Istočno Sarajevo.
On je dodao da će Advokatska komora ugasiti i sve račune u Unicredit banci.
Podsjećamo, najveći kriptovalutni spor u Evropi okončan je u posljednjim danima prošle godine, nakon što je trajao nešto manje od dvije i po godine.
Preduzeće iz Gradiške je imalo plan da preko obnovljivih izvora energije proizvodi struju koja bi se dijelom prodavala partnerskom preduzeću za rudarenje kriptovaluta, dok bi dio išao u elektroenergetsku mrežu.
Za to su im trebali investitori koje su privukli tako što su emitovali digitalne tokene u zamjenu za novac koji se prikupljao preko računa koji je otvoren u “Unicredit banka” u Banjaluci.
Međutim, tek što krenule stizati uplate, banka je odlučila da ih vrati, pravdajući se kako ne može poslovati sa preduzećima koja se bave kriptovalutama.
Kako je cijeli projekat bio zasnovan i uvezan preko Blockchain tehnologije, vremena i prostora za otvaranje novih računa nije bilo, pa je tako projekat već na startu osuđen na propast.
Sud u presudi navodi da banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa klijentima koji se bave kriptovalutama.
Unicredit banka se žalila na presudu Okružnog privrednog suda, a žalbu je uložila i firma iz Gradiške nezadovoljna visinom odštete koju im je sud dosudio.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo je izgeda dogovorena igranka koja miriše na neke sadašnje i bivše insajdere. Tih par stotina miliona za banku nije ništa, ali očito da bi neki da banku izmuzu.
Tih par stotina miliona nije nista? Ocigledno ne shvatas kako taj sistem funkcionise.
Ako se ne varam Unicredit banka Banja Luka ima ukupni kapital oko 220 miliona km. Znaci i kada bi im uzeli cijeli kapital ne mogu da namire to sto su izgubili na sudu.
Novac koji je polozen u banci kao stednja gradjana i preduzeca, nije novac u vlasnistvu banke i ne moze se koristiti za isplatu troskova banke, u ovom slucaju odstete odredjene u presudi. Dakle banka moze da raspolaze samo svojim novcem. Nemoj da mijesas ono sto bankari zovu aktiva i pasiva sa kapitalom banke.
Unicredit grupacija je vrijedna milijarde ali ne znam da li je maticna banka u obavezi da plati gubitak kcerke banke.
Cak i da maticna banka zeli da plati stetu, steta je tolika da Uniredit Banja Luka taj novac ne moze da vrati kroz zaradu ni za 20 godina. Ni sam ne znam bas tacne podatke ali i tih 220 miliona kapitala banke nije novac u kesu. Taj novac je rasporedjen u nekakve rezerve, nekretnine i td.
Od tih rezervi zavise im licence i dozvole za rad i td.
Uglavnom ako bi taj novac dosao na naplatu, Uncredit Banja Luka ima dva scenarija. Momentalni kraj ili da ih spasi maticna banka. Moguce je da je nekakav insajder to namjestio ali ovo nije sala.
Tih par stotina miliona je za banku ključ u bravu. Milano bi zatvorio lokalnu banku i ostavio onu iz Federacije da pokrije i ovaj dio.
Podaci o bankovnim računima Advokatske komore bi trebali biti tajni i zaštičeni. Ovim člankom vršite pritisak na pravosuđe i pritisak na banku. Nije pošteno to što radite.
Advokatska komora, kao i svaki drugi deponent bilo koje banke, pravno ili fizičko lice, ima pravo da raspolaže sa svojim depozitom na način na koji misli da je najbolji. Ali nema pravo to objavljivati javno. Pogotovo ne s ciljem izazivanja panike kod ostalih deponenata, koji će kad pročitaju ovakav tekst, i sami krenuti povlačiti svoje depozite. To će neminovno dovesti banku u problem, čak i ako na sudu obori prvostepenu presudu za ove napaćene “rudare”.
Sa ovakvim razvojem situacije i meni miriše da se neko opasno nameračio da uništi Unicredit BL i da je cijeli spor sa rudarima samo dio šire “igranke”.
Što se tiče spasavanja banke, matična banka neće spašavati ćerku, nego će pustiti da ode u stečaj, pa neka je rudari preuzmu, tj ono što ostane od kapitala. Pretpostavljam da će Unicredit ići u smanjenje kapitala na sve raspoložive načine i prije drugostepene presude, što će u kombinaciji sa povlačenjem depozita dovesti do stečaja.
Ostaje da se vidi ko će banku otkupiti za siću.
Tvrdnju da neko izaziva paniku kod drugih ulagaca moze samo sud da potvrdi, ili opovrgne.
Ljudi su iznijeli svoje misljenje koje jeste nesvakidasnje, jer ne vidim zasto bi AT RS se brinula o tudjim sredstvima. Medjutim ima smisla to sto su izjavili jer zaista Unicredit banka ne bi bila likvidna ako bi ova presuda postala pravosnazna. Iz tog ugla se moze tvrditi da AT RS cini dobro djelo i javnu funkciju time sto upozorava druge na mogucu opasnost.
Opet kazem ako je neko tim uvrijedjen ili smatra da je pretrpio neku stetu stoji mu na raspolaganju parnica na ciji ishod ce sigurno cekati vise nego sto ce ova prva presuda postati pravosnazna ili mozda biti odbijena, vidjecemo.
Navikli smo da vam pokrivamo racune
Moracu te razocarati, zvao sam Unicredit, Unicredit BL i Unicredit MO su dvije odvojene banke koje su clanice Unicredit grupacije, sa vasom propascu federalni unicredit nema nista.
Znači nakon one “smislene” presude, krenulo se i u suptilno narušavanje reputacije banke u medijima i javnosti. Lijepo advokati tjeraju vodu na svoj mlin. Etički kakvi i inače jesu.
Reputaciju banke? Bolje da kao bivsi radnik ne iznosim ovdje detalje o politici zaposljavanja, o vrlo sumnjivim pojedinim odlukama kreditnih odbora, o diletantizmu pravnog odjela, o propustima u rezervacijama i risk kontrolingu i tako dalje.
Pozdrav za poštenog sudiju i službenika Vlade, što ima drugare rudare…
Vjerujem da je sve tako bez i da kažete detalje. Ovo je ipak Bosna i nisu oni vjerovatno ni bolji ni lošiji od drugih banaka sa sličnim “poslovnim politikama”. Ali ovaj konkretan slučaj mi je toliki lov u mutnom, a tek ovo, zaista nimalo suptilno, dizanje medijske prašine od strane advokata! Onakva tužba, argumenti, presuda…Nonsens
Jesi ti vlasnik Unicredit grupacije kada tako pricas?
Ovo privatno preduzece u vecinskom vlasnistvu stranaca. Informisi se malo prije nego pocnes da baljezgas gluposti inspirisane sovinizmom.