BANJALUKA, Ministarstvo saobraćaja i veza RS raspolaže informacijama da će Komisija za integralno upravljanje granicom BiH predložiti Savjetu ministara BiH da se Aerodrom Tuzla otvori za prevoz robe životinjskog porijekla, čime bi preuzeo taj posao od banjalučkog aerodroma.
Ukoliko bi došlo do realizacije ovih namjera, bio bi to jak udarac za Aerodrom Banjaluka, koji je samo od decembra prošle do juna ove godine za Tursku isporučio 2.000 tona junećeg mesa.
Vesna Vožni, pomoćnik ministra saobraćaja u Vladi RS, rekla je da bi u tom slučaju Aerodrom Banjaluka izgubio značajan prihod od ove djelatnosti, kao i trajno komparativnu prednost koja je uspostavljena na bazi entitetskih reciprociteta. Pored toga, ona je istakla da u BiH samo dva aerodroma, Banjaluka i Sarajevo, imaju pravo prihvata i otpreme robe animalnog porijekla.
Vožnijeva je podsjetila da banjalučki aerodrom od decembra 2014. godine radi poslove prihvata i otpreme rashlađenog mesa od više isporučilaca iz BiH za Republiku Tursku.
“Ovaj posao se uspio održati i razviti bez bilo kakvih štetnih posljedica po bilo koga kroz čitav niz različitih vrsta aktivnosti, kao i kroz značajna finansijska sredstva koja su uložena u neophodnu prateću opremu i strukturu na Aerodromu Banjaluka”, napomenula je Vožnijeva. Ona je izrazila bojazan da će, s obzirom na situaciju u Savjetu ministara BiH, oni podržati inicijativu ove komisije da se i Aerodrom Tuzla otvori za robni saobraćaj.
“Mislimo i bojimo se da nećemo imati podršku srpskih ministara u Savjetu ministara BiH i u Komisiji za integralno upravljanje granicom BiH, kako se ne bi prihvatio ovakav prijedlog Tuzlanskog kantona”, istakla je Vožnijeva.
Ona je rekla da je Tuzlanski kanton preko Fadila Novalića, premijera FBiH, pokrenuo inicijativu da se Aerodrom Tuzla otvori za prevoz robe životinjskog porijekla. Vožnijeva je naglasila da bi Savjet ministara BiH na sjednici 2. septembra trebalo da razmatra Prijedlog odluke o imenovanju državnog koordinatora za integralno upravljanje granicom u BiH i procedurama i načinu koordinacije u oblasti integralnog upravljanja granicom u BiH.
Međutim, Radna grupa, koju je formirala Komisija za integrisano upravljanje granicom BiH, utvrdila je da aerodrom u Tuzli ne ispunjava uslove za otpremanje robe životinjskog porijekla.
“Utvrđeno je da taj aerodrom ne ispunjava uslove da bi dobio fitosanitarnu saglasnost za otpremanje robe”, rekao je Miro Džakula, predsjedavajući Komisije za integrisano upravljanje granicom BiH. On je najavio da će u ponedjeljak, 31. avgusta, u 14 časova u Sarajevu u zgradi zajedničkih institucija biti održana sjednica Komisije, kada će i ovo pitanje biti na dnevnom redu.
Inače, “Nezavisne” su prije nešto više od dva mjeseca posjetile Aerodrom Banjaluka, baš s namjerom da se uvjerimo u obim i značaj ovog posla za RS i njen aerodrom. Prilikom tadašnje posjete, početkom juna ove godine, radnici su utovarali 44 tone mesa iz Bijeljine, a prije toga su otpremili meso iz Visokog, Travnika, Posušja, dakle iz cijele BiH.
Serkan Dikmen, predstavnik turske firme “Sky Air”, koja je u ime turske državne kompanije “Et Vesud” angažovana da obezbijedi avionski prevoz mesa do Turske, rekao je tada da su tražili aerodrom s najboljim uslovima. “Sarajevo i Tuzla nemaju ono što nam treba. Banjaluka ima i zato smo sklopili ugovor s tim aerodromom”, rekao je tada on. Dodao je da su uslovi savršeni, osoblje profesionalno, a ovaj aerodrom, osim specijalizovanih hladnjača za čuvanje mesa, posjeduje specijalne utovarivače i svu ostalu opremu.
Iz Aerodroma Banjaluka tada su rekli da je kargo biznis velika šansa za Banjaluku, te da ovu saradnju s Turskom koriste da investiraju u novu opremu – sve što zarade ulažu u izgradnju skladišta i širenje kapaciteta. Iz Aerodroma Banjaluka u petak nisu željeli komentarisati informacije iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, navodeći da je “o tome još rano pričati”. S druge strane, nismo uspjeli stupiti u kontakt sa predstavnicima tuzlanskog aerodrome. Srna, Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A na osnovu čega su utvrdili da banjalučki ispunjava?