BANJALUKA – Poslovanje „Aerodroma Republike Srpske“ u velikoj mjeri zavisi od dotacija Vlade RS, a kumulirani gubici iz ranijih godina čine polovinu kapitala i mogu dovesti do ugrožavanja načela stalnosti poslovanja, utvrdili su revizori.
U Izvještaju o izvršenoj reviziji finasijskih izvještaja za 2017. godinu navodi se da preduzeće ostvarenim poslovnim prihodima ne namiruje niti polovinu rashoda poslovanja.
Zahvaljujući subvenciji Vlade, „Aerodromi RS“ su iskazali dobit u poslovanju, ali su ukupno gledajući ostvarili gubitak od 144.420 KM. Ukupni prihodi koje su lani imali iznosili su 2,2 miliona, dok su rashodi bili 2,4 miliona KM.
Subvencija koju Vlada godišnje daje aerodromu iz Budžeta RS iznosi 1,9 miliona KM.
Izvještaj pokazuje da “Aerodromi” imaju i gubitak od 5,1 milion KM iz ranijih godina, a obaveze su im na kraju 2017. godine prelazile 10,4 miliona i uduplane su u odnosu na kraj 2016. godine.
„Aerodromi RS“ tuženi su radi naknade štete po četiri spora ukupne vrijednosti 730.933 KM. Tužila su ih dva banjalučka fonda, Zif Polara Invest fond i Zif Kristal Invest fond (vrijednost spora je 506.571,28 KM). Navodi se i da su ishodi sporova neizvjesni, a da u оvim slučајеvimа niје izvršeno rеzеrvisаnjе trоškоvа zа pоtеnciјalne gubitkе. Imaju i rаdne spоrove, odnosno tužbe dva radnika sa ukupnim iznosom od 7.500 KM.
Upitna gradnja terminala, kupljene mašine i oprema neiskorišteni
Revizori su utvrdili i da su sredstva od 138.011 KM uložena u izgradnju terminala za pretovar specifične robe, koji nije završen, a radove je obustavila Republička uprava za inspekcijske poslove.
„Nabavljena je mašina za utovar tereta – haj loder u iznosu 861.074 KM i rendgentsko – metaldetektorska vrata u vrijednosti 470.587 KM. Oprema do kraja poslovne godine nije stavljena u funkciju“, naveli su revizori.
„Aerodromi“ su, između ostalog, izradu Master plana – studija ekonomske, društvene i ekološke opravdanosti s idejnim rješenjem za Aerodrom Banjaluka platili čak 410.700 KM.
Uprava: Тroškovi će tek rasti
U izvještajima Uprave, pripremljenim za sutrašnju Skupštinu akcionara, navodi se da su ostvarili prihod od 2,26 miliona, a rashod od 2,25 miliona, te tako ostvarili dobit od 4.209 KM.
Predlažu da se dobit od svega 4.209 KM usmjeri za pokrivanje gubitka iz ranijih godina.
Ističu i da ako započeti kontakti sa avio kompanijama rezultiraju uvođenjem novog saobraćaja, krajem ove godine, na aerodromu Banjaluka će morati zaposliti značajan broj radnika kako bi omogućili opsluživanje širokotrupnih aviona u kratkom vremenskom periodu.
„Ukoliko aerodrom u 2018. godini potpiše ugovor sa nekim od niskobudžetnih prevoznika, a na period od pet godine, susrest će se sa brže rastućim troškovima od prihoda, posebno u prvoj i drugoj godini uvođenja ovog vida saobraćaja“, istakli su u Upravi.
Sa krajem 2017. godine u ovom preduzeću su bila zaposlena 54 radnika.
CAPITAL: S. Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sve ce to dodik da isplati i proda strancima. Na kraju malo zapjeva pid satorom i svi veselu.. Ne sikirajte se braca srbi, tako je to. To gladate pa gledajte i dalje. Svi projekti se tako rade.