ALŽIR, Mnogo se piše o privrednom usponu zemalja BRIK – Brazila, Rusije, Indije i Kine, i preusmjeravanju ekonomske moći ka istoku, pošto Azija pretiče ostatak svijeta.
No, začuđujuća uspješna priča u posljednjoj deceniji je na drugom mjestu na planeti, jer šest od 10 privreda koje su se najbrže razvijale u protekloj deceniji bile su u Africi, južno od pustinje Sahara.
Jedina članica BRIK koja je ušla u tih 10 bila je Kina, na drugom mjestu iza Angole. Ostalih pet afričkih “sprintera” bili su Nigerija, Etiopija, Čad, Mozambik i Ruanda, svi s prosječnim godišnjim rastom ukupnog domaćeg proizvoda (BDP) od oko osam odsto, pa i više.
“Faktori koji su omogućili da se Mozambik privredno brzo razvija bili su okončanje građanskog rata, tržišne reforme i početak eksploatacije velikih nalazišta uglja”, rekao je u Alžiru mozambički univerzitetski profesor Žoze Oskar Monteiro.
Monteiro, član Centralnog komiteta vladajuće partije FRELIMO, učestvovao je na velikoj međunarodnoj konferenciji povodom 50 godina kako je Generalna skupština UN-a usvojila Rezoluciju 1514 o davanju nezavisnosti narodima i teritorijama pod kolonijalnom vlašću.
Doktor Monteiro i svjetski donatori pričaju o Mozambiku kao o najuspješnijem programu međunarodne pomoći u Africi, najnerazvijenijem kontinentu na svijetu. Mozambik je na kraju 17-togodišnjeg građanskog rata 1992. bio najsiromašnija zemlja na svijetu, a komunikacije, obrazovanje i zdravstveni sistem su bili u ruševinama.
Sada je privreda zemlje, koja se prostire na 800.000 kvadratnih kilometara i ima oko 20 miliona stanovnika, među onima koje se najbrže razvijaju u svijetu. U proteklih 15 godina prosječna stopa rasta BDP-a je bila osam odsto.
Procjenjuje se da je prošle godine rast BDP-a u Mozambiku dostigao oko sedam odsto, dok Međunarodni monetarni fond i londonski časopis “Economist” prognoziraju za period 2011-2015, prosječnu stopu od 7,7 odsto.
Svjetska banka je nedavno povećala svoju procjenu rasta privreda zemalja južno od Sahare tokom 2011. na 5,3 odsto, s obzirom na globalni ekonomski oporavak i bolje izglede za proizvođače nafte. U 2010. rast BDP-a u Africi je iznosio 4,7 odsto.
Stručnjaci procjenjuju da će narednih pet godina prosječna stopa rasta u Africi vjerovatno nadmašiti azijske partnere, pa će među prvih 10 biti sedam zemalja s ovog kontinenta. Gledajući dalje u budućnost, londonska banka Standard Chartered predviđa da će privreda Afrike tokom narednih 20 godina rasti po prosječnoj godišnjoj stopi od sedam odsto, nešto više nego u Kini.
Do preokreta u privrednom razvoju Afrike je došlo umnogome zahvaljujući velikoj potražnji za sirovinama u Kini i višim cijenama robe. Afrika je, takođe, profitirala od priliva stranih investicija, naročito opet iz Kine, međunarodne pomoći i oprosta stranih dugova. Urbanizacija kontinenta s preko 900 miliona žitelja i rast prihoda su, opet, podstakli domaću potrošnju.
U Africi je poboljšano i upravljanje privredom. Prihodi vlada su povećani proteklih godina zahvaljujući visokim cijenama robe i brzim privrednim rastom. No, umjesto da troše novac, kao što je to bio slučaj ranije, vlade, na primjer u Mozambiku i susjednoj Tanzaniji, su počele da stavljaju novac po strani štiteći privredu za vrijeme recesije.
Sve je vidljivija i konkurentnost kompanija iz Afrike na svjetskoj pozornici. Bostonska konsultantska grupacija (BCG) je objavila da od 1998. u Africi 500 kompanija bilježi rast viši od osam odsto godišnje. U izvještaju BCG-a je izdvojeno 40 najvećih kompanija iz Afrike čija vrijednost ide od 350 miliona dolara do 80 milijardi. Iznosi se da su ove kompanije, koje su već regionalni igrači u rudarstvu, potrošačkim industrijama i uslugama, danas u povoljnoj poziciji da “šire svoje ogranke i posluju i izvan ovog kontinenta”.
Ove kompanije su uzete iz osam zemalja koje zajedno predstavljaju 70 procenata BDP-a u Africi. Većina njih se nalazi u Južnoj Africi, Egiptu i Maroku, dok je devet iz Alžira, Angole, Nigerije, Togoa i Tunisa.
BCG izdvaja i grupu država “afričkih lavova” – Alžir, Bocvanu, Egipat, Libiju, Mauricijus, Maroko, Južnu Afriku i Tunis. Njihov zajednički BDP po glavi stanovnika od 10.000 dolara je već viši od prosjeka u zemljama BRIK.
“Uvijek smo govorili o azijskim tigrovima. Postoji druga grupa koju zovemo afrički lavovi. To su zemlje koje će voditi ovaj kontinent, postaće lokomotiva”, kazao je Patrik Dupo, jedan od autora izvještaja BCG-a.
No, pred napretkom Afrike stoje ogromne prepreke, među njima politička nestabilnost, kao što su pokazali najnoviji događaji u Tunisu, zdravstvo i obrazovanje. Bez reformi, Afrika neće biti u stanju da održi brz rast, prenose agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.