BEOGRAD, U spoljnotrgovinskog razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbija je u 2010. ostvarila suficit u iznosu od 1,2 milijarde dolara.
To je rast od 28 odsto u odnosu na prethodnu godinu, saopštila je Privredna komora Srbije.
Na svjetskom tržištu su prodati poljoprivredno-prehrambeni proizvodi u vrijednosti od 2,24 milijarde dolara, dok je uvoz iznosio 1,04 milijarde dolara.
„Poljoprivreda je sa prehrambenom industrijom prošle godine izvezla gotovo polovinu svoje proizvodnje. Inače, kada govorimo o izvozu agrara treba reći da je on rekordan, kao i suficit, ali je daleko ispod onog što je najavljivao aktuelni ministar poljoprivrede, da će biti tri milijarde dolara“, ocijenio je saradnik u PKS Vojislav Stanković.
Izvoz poljoprivrede bilježi rast od 15,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a uvoz za 3,4 odsto. Izvoz poljoprivrede učestvovao je u ukupnom robnom izvozu zemlje sa 22,9 odsto, uvoz sa 6,2 odsto, dok je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 216,2 odsto.
Prema riječima Stankovića, najvažniji proizvodi agrarnog porjekla u izvozu u 2010. bili su žuti kukuruz u vrijednosti od 307,7 miliona dolara, šećer od šećerne repe u vrijednosti od 184,3 miliona dolara, zamrznuta malina „roland“ u vrijednosti od 95,6 miliona dolara i merkantilna pšenica u vrijednosti od 64,4 miliona dolara.
Kada je riječ o uvozu hrane, Stanković je rekao da među agrarnim proizvodima koji se ne gaje u našoj zemlji dominira sirova kafa, koja je uvezena u vrijednosti od 72 miliona dolara. Svježe banane su kupljene za 30,5 miliona dolara, za pomorandže je plaćeno 21,1 milion dolara.
Po ostvarenoj vrijednosti u uvozu najzastupljeniji su voće i povrće sa vrijednošću uvoza od 246,2 miliona dolara, kafa, čaj, kakao i začini u vrijednosti od 167,9 miliona dolara.
Đelić: Od agrara osam mlrd. dolara
Srbija mora obezbijediti da sa prošlogodišnjih 1,9 milijardi dolara izvoza iz poljoprivrede dostigne sedam do osam milijardi, koliko stručnjaci kažu da je moguće, kaže potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić. On navodi da je “poljoprivreda velika šansa za Srbiju, to je jedina branša koja bilježi suficit u razmjeni sa zemljama Evropske unije (EU)”. Tanjug