BEOGRAD, Stara Agrobanka ide u stečaj. Iako Agencija za osiguranje depozita ima rok do polovine juna da odluči šta će sa ovom bankom, koja je “pod administracijom”, rješenje je već donijeto.
U njoj su ostala potraživanja akcionara, kao i dugovi firmi koje su u stečaju, od 290,4 miliona evra, a na Novu Agrobanku prenijeti su svi depoziti građana, i preduzetnika, malih, srednjih i velikih preduzeća, kao i dio potraživanja.
Akcionari stare Agrobanke neće ostati kratkih rukava, iako je ova banka izgubila dozvolu za rad. Njihova potraživanja, bilo da su po osnovu akcionarskog uloga ili ulaganja na berzi, ostaju u toj banci pod administrativnim upravljanjem i moći će da se naplate.
– Dio novca za te svrhe postoji, a prodajom imovine preduzeća koja nisu vratila kredite, obezbjediće se još sredstava – kažu u upravi Nove Agrobanke. – Od iznosa koji se bude prikupio i akcionari će biti namireni u određenom procentu.
Prema Zakonu o bankama, u roku od dvije godine država mora da odluči šta će biti sa Novom Agrobankom, da li će je prodati, pošto je osnivač Agencija za osiguranje depozita, ili će da je dokapitalizuje.
– Novoformirana banka je potpuno zdrava i nastavlja sa daljim radom – navode u upravi Nove Agrobanke.
– U svijetu je poznat model po kome kada banka zapadne u problem zadržava loše plasmane, ulazi u stečaj ili likvidaciju, a osniva se njena nasljednica koja može da funkcioniše normalno. Ovaj sistem, do sada se najviše primjenjivao u Americi. U Srbiji postoji propis još iz osamdesetih godina prošlog vijeka koji reguliše ponašanje u ovakvim situacijama, a nedavno su ga preuzeli Slovenci.
Narodna banka Srbije je 25. maja oduzela dozvolu za rad Agrobanci, u kojoj je bila uvedena prinudna uprava od 29. decembra 2011. godine. Istovremeno sa oduzimanjem dozvole za rad, NBS je imenovala Agenciju za osiguranje depozita za administratora te banke, koja će u periodu administrativnog upravljanja imati sva ovlašćenja upravnog odbora, izvršnog odbora i skupštine banke utvrđene zakonom.
Ulažu obveznice
Država je morala da emituje obveznice od 85 miliona evra koje dospijevaju na naplatu za tri godine, kako bi osnovala Novu Agrobanku. Ravojna banka Vojvodine očekuje pomoć od oko 40 miliona evra, a u Privrednu banku Beograd je uložila 16 miliona evra, kako ova banka ne bi propala. Država bi rado prodala svoje udjele u bankama, ali u ovim uslovima krize to je veoma teško. Jedini interesenti zasada su ruske i kineske banke, ali one ne žele gubitaše, što znači da će iz budžeta još da se upumpava u domaće banke. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Мислила сам да смо у Србији и да говоримо и пишемо екавски.Претходни текст ме демантује,али то није једини деманти који у својој земљи доживљавам сваког дана.
Да ли је једна од ретких домаћих банака морала да доживи овакав крај? Где сте били сви ви високо рангирани стручњаци,почев од гувернера, када је почео суноврат Агробанке? Колико вам уопште човек може било шта веровати?РЅБ