BANJALUKA, Agroindustrijski sektor RS, uprkos hroničnim problemima i ekonomskoj krizi koja je potresla mnoge djelatnosti, ove godine bilježi blagi rast proizvodnje i jedini je, uz naftni sektor, ostvario rast izvoza.
Preduzeća iz agrosektora RS su u prvih osam mjeseci ove godine izvezla proizvoda u vrijednosti od 90,1 milion KM, što je za pet procenata više nego u istom periodu prošle godine, podaci su Zavoda za statistiku RS. Iako je uvoz u toj grani istovremeno smanjen za sedam procenata, to ipak, zbog visoke vrijednosti od 462,2 miliona KM, nije značajnije uticalo na pokrivenosti uvoza izvozom koja i dalje ne prelazi 20 odsto. Prehrambena industrija RS je, takođe, u periodu januar – avgust ostvarila rast proizvodnje od 1,5 odsto u poređenju s istim periodom lani.
Privrednici razlog za blage spoljnotrgovinske pomake agrosektora prvenstveno vide u slabljenju susjednih ekonomija, koje su pretrpjele veći udar globalne recesije u odnosu na RS, što se odrazilo na smanjenje njihove konkurentnosti.
Žarko Mikić, direktor banjalučke “Vitaminke”, kaže da su države u okruženju zbog pada budžetskih priliva bile prinuđene da smanje subvencije agroindustriji.
“Ulaskom u recesiju države u okruženju su sve manje mogle pomagati svoje proizvođače i izvoznike čime je oslabila njihova konkurentnost”, navodi Mikić.
On smatra da je dobar učinak ovog sektora posljedica i masovnijeg uvođenja standarda kvaliteta i novih tehnologija u preduzećima u RS, kao i podizanja svijesti građana o potrebi kupovine domaćih proizvoda.
“Konkretno, ‘Vitaminka’ posjeduje najsavremeniju opremu u ovom dijelu Evrope koja tek sad daje svoje pune efekte. Obim proizvodnje ove godine će nam sigurno biti veći nego prošle godine, ali to, ipak, ne znači i veće finansijske efekte zbog rasta troškova, prije svega bankarskih kamata”, istakao je Mikić.
Analitičari ukazuju da se Fabrika keksa i vafla “Mira” iz Prijedora izdvojila kao preduzeće koje ove godine bilježi napredak u proizvodnji i izvozu. Preduzeće je u prvih sedam mjeseci proizvelo 3.200 tona konditorskih proizvoda, što je za osam odsto više nego u istom razdoblju lani.
U mljekarskoj industriji RS, koja je ranije napravila iskorak snažnijim izlaskom na hrvatsko tržište, kažu da u 2009. nisu zabilježili potrese koji bi poništili prošlogodišnje rezultate niti su, pak, povećavali preradu i izvoz.
“Vrijednost našeg izvoza otprilike je ostala na prošlogodišnjem nivou od čega od 40 do 50 odsto plasiramo u Hrvatsku”, kazao je Nebojša Ristić, predstavnik grupacije “Danube Foods”, koja je vlasnik dubičkog “Mlijekoprodukta” i banjalučke “Mljekare”.
On kaže da je ovogodišnja stagnacija prerade rezultat nestimulativne cijene sirovog mlijeka zbog koje se farmeri nisu odlučili za veću proizvodnju.
Privrednici kažu da bi za snažniji iskorak agroindustrije, pored povećanja Vladinih podsticaja, neophodno bilo suzbiti nelojalnu konkurenciju kroz pojačane kontrole kvaliteta, ali i uvođenjem recipročnih mjera u slučaju necarinskih barijera i prekomjernog uvoza. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.