VAŠINGTON, Organizacija “Multinational Monitor”, koja već 20 godina prati i objavljuje prljave postupke svjetskih kompanija, proglasila je deset najgorih korporacija u 2008. godini.
Jedan od vodećih ljudi “Multinational Monitora” Robert Vajsman smatra da nijedna od proteklih 20 godina nije bila ovako burna i katastrofalna što se tiče društvene, ekološke, zdravstvene i drugih odgovornosti korporacija prema svijetu.
Američkog finansijskog giganta American International Group (AIG) proglasili su najodgovornijom za globalnu finansijsku krizu zbog nekih riskantnih ugovora, iako im je primarni posao osiguranje elektrana.
Za američki “Cargill” navode da je profiterskim poslovanjem i stalnim povećanjem cijena osnovnih prehrambenih sirovina i žitarica prema siromašnim državama, forsiranjem tržišta luksuzne hrane i sličnim malverzacijama, uspjela srušiti svjetski sistem proizvodnje hrane.
Naftna korporacija “Chevron” i američki nuklearni operater “Constellation Energy”, kako navode, poremetili su energetsko tržište, te izazvali ekološka zagađenja i trovanja stanovništva – “Chevron” u Ekvadoru i Burmi, dok je “Constellation Energy” svojim preskupim planovima za gradnju novih nuklearki povećala i finansijski i ekološki rizik Amerikanaca.
“China Petrochemical Corporation” (CNPC) ocijenjena je najcrnjom zato što je usko povezana s kršenjem ljudskih prava i ulaganjima u tragedije. Po podacima “Multinational Monitora”, Kina je većinski vlasnik naftnih područja u Sudanu, a sa svojim kompanijama CNPC i “Sinopec Group”, drži “ključeve svjetskih naftovoda” i sukoba.
Američke korporacije “Dole” i “Del Monte”, vodeći svjetski proizvođači i trgovci ananasom, na listi su zbog kršenja radničkih prava te otimanja zemljišta kako bi povećali broj plantaža za uzgoj ananasa, želeći povećavati svoj profit na štetu okoline i stanovništva, posebno na Filipinima.
Korporacija “General Electric” ocrnjena je zbog zataškavanja poreskih prevara, zloupotrebe radničkih prava, otrovnog i radioaktivnog zagađenja, proizvodnje nuklearnog oružja i sukoba interesa u medijima. Na listi je i “Imperial Sugar”, proizvođač je šećera koji u svojim udaljenim i dislociranim pogonima nema sisteme za zaštitu radnika i okoline, pa je zbog toga u jednom od pogona u Džordžiji, došlo do eksplozije i požara, pogibije radnika i teškog zagađenja vazduha.
“Phillip Morris”, američki duvanski div, svrstan je među najgore, jer je objavio planove o nizu novih proizvoda i marketinških poduhvata, koji su osmišljeni tako da podstiču pušenje i jačanje tržišta duvanskim proizvodima, čime je ušao u direktan sukob sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
Nehumani “Rosche”
Švajcarski “Roche” ocrnjen je zbog monopola i kontrole nad lijekovima koji spasavaju živote, te zbog ogromne zarade na njihovoj prodaji, posebno lijekova protiv AIDS-a. Jedan od njih je enfuvirtid, poznatiji pod imenom fuzeon, koji se koristi kao posljednja šansa za oboljele. Na tom lijeku “Roche” je zaradio 266 miliona dolara, a nije odobrio snižene cijene za države gdje je AIDS postao epidemija s visokom smrtnošću. Posebno je nehumanom ocijenjena izjava jednog od “Rocheovih” direktora kako spasavanje ljudskih života nije njihov posao.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.