LONDON/NJUJORK, Cijene akcija na svjetskim berzama juče su osjetnije uvećane jer se raspoloženje investitora poboljšalo, uoči još jednog smanjenja američke bazne kamate i sve izvjesnije mogućnosti da federalna vlada u Vašingtonu pomogne posrnuloj domaćoj autoindustriji.
Dolar je na vodećim globalnim deviznim tržištima i juče bio na silaznoj putanji, jer na valutne berze sada vidno djeluju i pokazatelji o sve lošijem stanju zdravlja američke privrede, ali je i tekuće poskupljenje nafte takođe uticalo na opadajući kurs dolara, ističe se u izvještaju Rojtersa iz Londona i Njujorka.
Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) trebalo bi, kasnije ove sedmice, da snizi baznu kamatu za 0,75 procenata, na svega 0,25 odsto, u nastojanju da pojeftinjenjem cijene zaduživanja omogući brže i obimnije kreditiranje domaće privrede, koja je u stanju kolapsa.
Azijsko tržište akcija, a naročito vodeća berza u Tokiju, juče je imalo najveći rast cijena hartija, o čemu svedoči i podatak da je glavni japanski Nikei indikator uvećan za više od pet odsto, u odnosu na kraj minule sedmice.
Glavni svjetski indeks akcija – MSCI – uvećan je 1,3 odsto, dok je indikator cijena hartija na tržištu brzo rastućih ekonomija bio u skoku za više od dva procenta.
Panevropski indeks – FTSEurofirst 300 je u ranoj trgovini na londonskoj efektnoj berzi bio u porastu od 1,2 odsto, iako su na tržište nepovoljno djelovale informacije o gubicima tri poznate evropske banke, zbog poslova koje su imale u piramidalnom hedž-fondu bivšeg direktora elektronske berze Nasdak Bernarda Medofa.
Tri evropske banke ( francuska “BNP Paribas” , španska “Santander” kao i švajcarska “Rajhmut co.”) su saopštile da su ranije investirale ukupno 3,8 milijardi dolara u propali Medefov investicioni fond.
Medof je protekle sedmice uhapšen (pušten je nakon što je platio kauciju od 10 miliona dolara,) pod optužbom da je stvorio piramidalni investicioni fond u vrijednosti 50 milijardi dolara iz koga su dobijena sredstva “isparila”.
Valutni analitičari u Londonu ističu da je jučerašnje slabljenje indeksa dolara prema korpi šest drugih jakih valuta, za približno tri četvrtine procenta, izazvano ne samo očekivanim smanjenjem kamata pod ingerencijom Fed -a, već i mnoštvom drugih nepovoljnih činjenica o ekonomiji SAD.
Evro je na deviznoj berzi u Londonu ojačao tokom prijepodnevne trgovine oko 0,7 procenta, na 1,3459 dolara, što je najveći nivo zajednički valute 15 članica Evropske unije prema američkom takmacu u protekla dva mjeseca.
Istovremeno je dolar oslabio pola procenta u odnosu na jen i mjenjao se za 90,60 “japanaca”, ali je i taj kurs, kako objašnjavaju tržišni specijalisti, vrlo nepovoljan za japanske izvoznike koji imaju ogromnih problema zbog drastičnog pada isporuka na ključno američko tržište.
Analitičari u Tokiju ističu da je oštro smanjenje japanskog izvoza u SAD, koje je bilo posebno vidljivo u toku minulih šest mjeseci, usledilo zbog recesije u vodećoj svjetskoj ekonomiji, ali i takođe i usljed jakog jena. koji je ove godine ojačao u odnosu na dolar za više od 15 procenata.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.