BANJALUKA, Berzanski indeks RS (BIRS), koji prati kretanje cijena akcija 30 najlikvidnijih akcionarskih društava u RS, ponovo se nakon osam mjeseci ponora uspio popeti na nivo s istorijskog početka trgovanja na Banjalučkoj berzi.
Vrijednost BIRS na jučerašnjem trgovanju iznosila je 1.012,09 poena, održavajući se iznad 1.000 poena, s koliko je počelo prometovanje akcija na Banjalučkoj berzi prije pet godina. BIRS se ispod tog nivoa spustio u decembru prošle godine pritisnut snažnim i dugotrajnim negativnim trendovima na domaćem i globalnom tržištu kapitala.
Sadašnja vrijednost BIRS, iako blago oporavljena, ipak je za 80,6 odsto niža od njegovog rekordnog nivoa, koji je dostigao 16. aprila 2007. godine, kada je okončano “zlatno doba” Banjalučke berze.
Milan Božić, direktor Banjalučke berze, povratak BIRS na njegovu startnu poziciju okarakterisao je kao blagi oporavak tržišta nakon dužeg perioda pesimizma.
“Iako se radilo o malim povećanjima, BIRS je tokom posljednja tri mjeseca konstantno bilježio rast”, rekao je Božić, ocjenjujući da uzlazno kretanje cijena akcija može djelimično ohrabriti investitore, s obzirom na to da do njega dolazi nakon dužeg perioda pada vrijednosti akcija na Banjalučkoj berzi.
“U posljednjih osam mjeseci investitori koji su ranije kupili akcije na Banjalučkoj berzi nisu bili spremni da prodaju veće iznose po trenutnim cijenama, dok oni koji su namjeravali da obave eventualnu kupovinu nisu bili sigurni u pogledu daljeg razvoja situacije”, rekao je Božić.
On je istakao da su pozitivna kretanja BIRS rezultat dobrih poslovnih rezultata pojedinih kompanija, prvenstveno “Telekoma Srpske” i preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS”, čije cijene akcija rastu i kojima se sve više trguje.
Direktor Banjalučke berze ističe da je prerano govoriti o pravom oporavku tržišta, ali je ukazao da postoji uočljiv trend potražnje za akcijama kompanija koje su, uprkos ekonomskoj krizi, uspješno poslovale.
Vladan Jović, direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima VIB, rekao je da je povratak BIRS na “kotu 1.000” rezultat naznaka o početku kraja globalne finansijske i ekonomske krize, koja je dijelom podstakla aktivnost domaćih ulagača.
“Iako se ne radi o osjetnom rastu cijena akcija, to ipak predstavlja pozitivnu stvar i dobar pomak poslije dugog i teškog perioda. Činjenica je da je uprkos krizi dosta firmi zabilježilo pozitivne polugodišnje poslovne rezultate, posebno ‘Telekoma Srpske’, što je uticalo na rast BIRS”, rekao je Jović.
Ljubomir Klincov, direktor Društva za upravljanje fondovima “Kristal invest” iz Banjaluke, takođe smatra da je oporavak BIRS rezulatat opšte tendencije optimističnih inforamcija koje dolaze s evropskih i svjetskih berzi, odnosno oporavka francuske i njemačke ekonomije.
“Zbog toga se čini sasvim očekivanim da je došlo i do jedne blage reakcije i kod nas, a koja je uticala na rast BIRS”, istakao je Klincov.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
analitičari, lako je komentarisati. ako je to toliko bilo očigledno i kad ste znali da će biti ‘blage reakcije’, zašto niste uložili pare pa zaradili par procenata na par mjeseci?
da vas vidimo, gdje će BIRS do kraja godine?
molim par komentara pa ko pogodi, častićemo ga 😀
Lako je objašnjavati kako je nešto bilo logično nakon što se to desi. Prvo je bilo logično u 2006 godini da indeksi rastu jer smo tržište u razvoju, pa je bilo logično što je padalo jer je previše naraslo, a sad je logično da se malo oporavlja nakon pada. Poslije bitke kopljem u trnje, kaže naš narod. A niko od gore navedenih se ne usuđuje dati procjenu šta nas čeka, pogotovo fond-menadžeri. Klincovu svaka čast za prodaju RNAF iz portfelja KRIP, ali je tu bilo posla i za Komisiju da istraži eventualno korištenje inside informacija.
Kupuje li sad Jović, ako misli da izlazimo iz krize? Pa i nije baš navalio na kupovinu…
A izjava Božića da “poslije kiše dolazi sunce” ne govori nam mnogo toga. Uostalom, njegova pozicija i funkcija i ne dozvoljavaju nešto tako.
Boj se vuka, boj se medjeda, NIKADA U SUMU!